Czytasz dzięki

Twórcy Pracuj.pl założyli fundusz

opublikowano: 08-05-2019, 22:00

Grupa Pracuj i jej współzałożyciele chcą inwestować w start-upy, pomagające w zarządzaniu zasobami ludzkimi i szkoleniu pracowników.

Prawie 350 mln zł — tyle wydał dwa lata temu fundusz TCV za mniejszościowy pakiet akcji Grupy Pracuj, zbudowanej wokoł serwisu Pracuj.pl. Wyceniono ją wtedy na ok. 1,5 mld zł. Teraz grupa i jej kluczowi menedżerowie uruchamiają własny fundusz, który będzie inwestowa w mniejszej skali, ale w zbliżonej branży.

ELASTYCZNY PORTFEL:
ELASTYCZNY PORTFEL:
Pracuj Ventures, którym zarządzają Maciej Noga i Paweł Leks, nie ma określonego budżetu inwestycyjnego — w razie konieczności pieniędzy do funduszu ma dosypywać Grupa Pracuj i jej kluczowi menedżerowie. Fundusz chce przeprowadzić w ciągu najbliższych trzech lat co najmniej 10-12 transakcji.
Fot. Marek Wiśniewski

— Zamierzamy inwestować od 0,5 mln do 2 mln zł w ramach jednej rundy inwestycyjnej, interesują nas mniejszościowe pakiety — najlepiej 10-20 proc. udziałów. Mamy zapewnione elastyczne finansowanie od Grupy Pracuj i grona jej udziałowców, angażujemy też nasze własne pieniądze. Działamy niezależnie od grupy. Celem nie jest wchłonięcie start-upów przez Grupę Pracuj, tylko ich rozwinięcie. To założyciele mają odpowiadać za biznes, my zapewniamy kapitał i merytoryczne wsparcie, bo wiemy, jak rozwijać biznes na tym rynku i jakich błędów należy się wystrzegać — mówi Paweł Leks, partner zarządzający Pracuj Ventures Fundusz ma inwestować w start-upy z branży HRTech i EDUTech.

— Chodzi o szeroki zakres firm, które oferują technologiczne narzędzia pomagające w zarządzaniu zasobami ludzkimi, dostarczające systemy do szkolenia pracowników, wynagradzania ich, zapewniania profitów pracowniczych itp. — mówi Maciej Noga, partner zarządzający Pracuj Ventures i szef rady nadzorczej Grupy Pracuj.

Pierwszą inwestycję fundusz ma już za sobą — wszedł bowiem do spółki Kadromierz.

— To spółka, która dostarcza system do zarządzania czasem pracy oparty na sztucznej inteligencji. Chodzi o to, by w miejscachpracy, takich jak np. kawiarnie, hotele czy sklepy, można było w elastyczny sposób zarządzać pracownikami, dopasowywać obsługę do realnego zapotrzebowania w konkretnych godzinach i dynamicznie reagować na nagłe zgłoszenia absencji przez pracowników. Dziś takie zadania spełnia zazwyczaj menedżer układający grafik. Chodzi o to, by ten proces zautomatyzować — mówi Paweł Leks.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Pracuj Ventures będzie inwestować w spółki, które mają wstępnie zweryfikowany model biznesowy i komercyjnych klientów.

— Ze spółkami, które mają tylko pomysł na papierze, możemy się spotkać, a nawet je wspierać, ale nie jest to interesujący dla nas etap. Przeanalizowaliśmy już ponad 100 projektów, a w tym roku zamierzamy dokonać jeszcze 3-4 transakcji — mówi Maciej Noga.

Na rynku VC jest teraz dużo pieniędzy i nowych funduszy, co jest rezultatem zaangażowania publicznych środków przez NCBR czy PFR. Zgodnie z raportem fundacji Startup Poland, liczba funduszy w Polsce od 2016 r. potroiła się, a ponad połowa pieniędzy, którą dysponują, pochodzi z publicznych programów. Pracuj Ventures po państwowe pieniądze się nie schylił.

— Postanowiliśmy nie korzystać z państwowego wsparcia. Uważamy, że będziemy mogli lepiej i bardziej elastycznie inwestować własne pieniądze, a dla start- -upów taki partner też ma większą wartość. Po pierwsze, nie mamy publicznych limitów inwestycyjnych i nie musimy przechodzić przez skomplikowane procedury, gdy start-up — co naturalne — modyfikuje model biznesowy. Po drugie, o ile na polskim rynku nie ma teraz większego problemu z pozyskaniem pierwszej rundy finansowania, o tyle z kolejnymi jest już problem. My w razie konieczności możemy uruchomić dodatkowe pieniądze w funduszu i dokapitalizować firmę — mówi Maciej Noga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane