Tworzymy mitologię sztucznej inteligencji

opublikowano: 27-09-2018, 22:00

Czy maszyna w pełni zastąpi człowieka? To tylko dywagacje. Na taką dyskusję na razie nie są gotowi ani przedsiębiorcy, ani administracja publiczna.

Nick Bostrom, szwedzki filozof, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, w książce „Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia” kreśli wizję współistnienia ludzi i sztucznie stworzonych systemów, które naśladują nasz sposób myślenia i analizowania rzeczywistości. Rozważa on pozytywne strony i konsekwencje intensywnego rozwoju sztucznej inteligencji (artificial intelligence — AI). Pyta też o granice możliwości informatycznych algorytmów — co, jeśli wymknie się spod kontroli człowieka?

Technologia ma być dla człowieka, a nie człowiek dla technologii - zgodzili się uczestnicy Europejskiego Forum Nowych Idei odbywającego się w Sopocie. Problem w tym, że - jak zaznaczył jeden z panelistów, europoseł Michał Boni (na zdjęciu po prawej) - obecnie jednak jesteśmy zawieszeni między mitologią jak z serialu Black Mirror a realnymi możliwościami wdrożenia systemów AI w sprzedaży czy stworzenia nowego rodzaju medycyny.
Zobacz więcej

Technologia ma być dla człowieka, a nie człowiek dla technologii - zgodzili się uczestnicy Europejskiego Forum Nowych Idei odbywającego się w Sopocie. Problem w tym, że - jak zaznaczył jeden z panelistów, europoseł Michał Boni (na zdjęciu po prawej) - obecnie jednak jesteśmy zawieszeni między mitologią jak z serialu Black Mirror a realnymi możliwościami wdrożenia systemów AI w sprzedaży czy stworzenia nowego rodzaju medycyny. ARC

— Nick Bostrom wymienia metody kontroli sztucznej inteligencji. Wspomina m.in. o jej uwięzieniu czy częściowym ubezwłasnowolnieniu np. poprzez przeniesienie systemów AI do środowisk innych niż tych, w których funkcjonowały wcześniej, odcięcie od internetu czy zbiorów danych. Ale poza teoretyzowaniem, już teraz sami przedsiębiorcy wypracowują metody, które pozwolą wyeliminować stronniczość systemów AI — mówiła Aleksandra Musielak, ekspertka w departamencie prawnym Konfederacji Lewiatan, podczas panelu dyskusyjnego Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

Potrzeba stworzenia strategii i zasad postępowania w razie nadmiernego usamodzielnienia się sztucznej inteligencji na razie jeszcze nie należy do pilnych i realnych potrzeb obecnego świata.

— Stworzenie AI, która będzie w pełni dorównywać człowiekowi, może nastąpić dopiero ok. 2100 r. A tu i teraz? Widoczna jest spora przepaść między małymi firmami, a liderami w rozwoju sztucznej inteligencji. Maluchy dopiero budzą się i zapoznają z technologią. Zaczynają dostrzegać, że dane trzeba zbierać, bo zaczynają one stawać się źródłem dochodu — dodała Aleksandra Musielak.

W nowym wymiarze

AI stworzona została kilka dekad temu, ale dopiero teraz jesteśmy świadkami jej popularyzacji, zarówno w życiu społecznym, jak i w przedsiębiorczości. Wprawdzie wolniej niż mogłoby się wydawać, ale dziś już zaczyna być integralnym elementem modeli biznesowych firm — od automatyzacji obsługi klienta i procesów produkcyjnych po autonomię jazdy i logistyki dostaw.

Zdaniem Pawła Świebody, wicedyrektora Europejskiego Ośrodka Strategii Politycznej działającego przy Komisji Europejskiej, przełomem będzie zastosowanie nowych aplikacji i superkomputerów o dużej mocy obliczeniowej. Summit — jedna z najpotężniejszych na świecie tego typu maszyn — już jest testowany w Oak Ridge National Laboratory w Stanach Zjednoczonych. Jednak ludzkość w tej dziedzinie sukcesu nie odniesie z dnia na dzień. Systemy AI „karmią się” danymi, a pozyskanie wystarczającej ich ilości jest procesem długotrwałym. Obecnie świat dopiero zaczyna je gromadzić i uczy się analizować.

Mariusz Gaca, wiceprezes ds. konsumenckich w Orange, podczas debaty zaznaczył, że jeszcze kilka lat temu firmy konsultingowe mówiły o potrzebie tworzenia modeli predykcyjnych, ogólnych przewidywań zachowania konsumentów i trendów, którym mogą hołdować w niedalekiej przyszłości. Obecnie doradzają już korzystanie z algorytmów, które na podstawie zebranych danych konkretnie wskażą, który klient będzie zainteresowany zakupem iPhone’a, a który wolałby telefon Samsunga. Na rynku brakuje jednak “interpretatorów danych”, firmy „wyrywają sobie specjalistów, płacąc im niebotyczne pieniądze”.

Zewnętrzne wsparcie

Sektor AI, zwłaszcza w krajach, które od technologicznych liderów dzieli ogromny dystans, by mógł przyspieszyć, potrzebuje wsparcia ze strony rządów — edukacji i finansowania. Z drugiej strony, im szybciej będzie się rozwijał, tym bardziej potrzebne zaczną być regulacje prawne precyzujące ramy jego aktywności.

Karol Okoński, przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji, zaznaczył, że choć komputer nie jest i długo jeszcze nie będzie w stanie zastąpić człowieka, w wielu zadaniach może okazać się dla niego wsparciem. Czy również dla działań samej administracji publicznej?

— W administracji publicznej obecny poziom adopcji AI jest najniższy ze wszystkich sektorów gospodarki, plasuje się na poziomie ok. 2 proc. w skali świata. Administracja nadal ma obawy związane z bezpieczeństwem i skutecznością jego działania — dodał Karol Okoński.

Michał Boni, europoseł, który sam siebie określił jako fana AI, dodał, że w procesie rozwoju technologii istotne będzie również zaangażowanie unijne, w tym działania związane ze swobodnym przepływem danych, ochroną prywatności, a także tworzeniem otwartych platform z danymi, z których korzystać będą mogli przedsiębiorcy i na ich podstawie rozwijać własne biznesy. Konieczne będzie także opracowanie reguł przejrzystości korzystania z danych i odpowiedzialności za nie.

— Amerykańskie uczelnie techniczne już wprowadziły nauczanie etyki dla inżynierów, tak by, myśląc o nowych technologiach, od początku byli nastawieni na rozwijanie ich z zachowaniem norm etycznych. W Europie jeszcze nie jest to wymagane — dodał Michał Boni. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu