TXM idzie do restrukturyzacji

opublikowano: 04-04-2019, 07:38

Zarząd TXM złoży wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego - przyspieszonego postępowania układowego

"Mając na uwadze sytuację Spółki zostały podjęte działania inicjujące proces restrukturyzacji, w ramach którego Spółka będzie dążyła do zawarcia układu z wierzycielami. Z uwagi na potrzebę zabezpieczenia interesów samej Spółki, a także wszystkich jej kontrahentów, wystąpiono do sądu z wnioskiem o otwarcie sądowego postępowania restrukturyzacyjnego, które pozwoli uzdrowić sytuację przedsiębiorstwa oraz zapewnić Spółce stabilizację sytuacji finansowej w przyszłości. Celem tych działań jest w szczególności poprawa efektywności ekonomicznej Spółki. Przyjęte założenia restrukturyzacji opierają się na utrzymaniu i dalszym rozwoju dotychczasowej działalności, przy uwzględnieniu konieczności wprowadzenia zmian organizacyjnych niezbędnych do osiągnięcia rzeczonych celów" - podano.

Wraz z wnioskiem spółka złożyła wstępną wersję planu restrukturyzacji. Zakłada on:

  • restrukturyzację sieci sklepów w Polsce w postaci zamknięcia nierentownych i nieperspektywicznych lokalizacji; 
  • zakończenie działalności w Rumunii i na Słowacji; 
  • zmniejszenie ogólnego poziomu zapasów, częściowo w wyniku zamknięć sklepów, a częściowo poprzez optymalizację alokacji zapasu do pozostałych sklepów;
  • wzrost sprzedaży w wyniku modyfikacji struktury asortymentowej i koncentracji na najbardziej efektywnych kategoriach; oraz (v) ograniczenia kosztów zarówno sklepów, logistyki, jak i centrali.

Intencją spółki wyrażoną we wstępnych propozycjach układowych jest pełne zaspokojenie wierzycieli w zakresie kwot głównych wierzytelności, częściowo w formie konwersji na akcje TXM, a częściowo w formie spłaty rozłożonej na raty.

|Ostateczna wersja propozycji układowych, która zostanie poddana pod głosowanie wierzycieli, zostanie ustalona w toku negocjacji oraz oparta o ostateczną wersję planu restrukturyzacji. Każdy z wierzycieli otrzyma propozycje układowe wraz z zaproszeniem do głosowania nad układem. Intencją Spółki jest, aby głosowanie odbyło się jak najszybciej" - dodano.

Spółka wstępnie uzgodniła z bankami finansującym działalność TXM, tj. PKO Bank Polski SA oraz ING Bank Śląski SA, warunki utrzymania finansowania spółki do czasu przedstawienia wszystkim wierzycielom, a zatem także tym bankom, ostatecznego planu restrukturyzacji.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu