Tylko innowacje doprowadzą do sukcesu

Samuel J. Palmisano
opublikowano: 11-07-2007, 00:00

Badanie IBM i Economist Intelligence Unit, dotyczące skutków globalizacji w 35 krajach, stawia Polskę na dziewiątym miejscu „financial sophistication index”, zaliczając ją tym samym do gospodarek o najistotniejszym znaczeniu w skali światowej. Powodem do zmartwienia może być jednak niepewność, czy Polska utrzyma się na obecnym miejscu, czy też spadnie w miarę postępu modernizacji takich krajów, jak Indie (28 miejsce) oraz Chiny (32).

Globalna integracja to coś więcej niż obniżanie kosztów. W wielu aspektach przypomina ona kwestię zmian klimatycznych — stary problem, który dopiero niedawno stał się rzeczywistością i wymaga podjęcia natychmiastowych działań. Zaprzeczanie temu, co się dzieje, czy też wskazywanie winnych — rządów państw, korporacji bądź innych krajów — jest dalekie od prawidłowej reakcji na tego typu problem. Właściwa to podjęcie zdecydowanych i rozsądnych działań: uporanie się z upadającymi systemami szkolnictwa, z krótkoterminowym myśleniem, niezadowalającymi inwestycjami infrastrukturalnymi, niedostatecznym wykorzystaniem starzejącego się społeczeństwa, nieskutecznymi zachętami ekonomicznymi i tak dalej. Słowem — innowacja jest kluczem do zwiększenia w Polsce i jej 38,5-milionowym społeczeństwie zdolności do konkurowania z innymi krajami.

Krytycy globalizacji z uporem podkreślają jej negatywne skutki. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że nigdy nie było lepszego momentu, by stać się innowatorem napędzającym pozytywne aspekty globalnej integracji. Wyjątkowe talenty i zdolności techniczne istnieją wszędzie. Każde państwo, firma czy też instytucja może z nich skorzystać w dowolnej chwili.

Polska, posiadająca 12,7 miliona użytkowników internetu, ma doskonałe połączenie ze światem. Przez połączenie technologii i doświadczenia, inwencji i intuicji rozwinięte kraje mogą promować swoje wyjątkowe umiejętności. Małe polskie firmy mogą się stać firmami globalnymi, a polskie korporacje o ustalonej pozycji — zyskać na elastyczności.

Samuel J. Palmisano

prezes zarządu IBM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Samuel J. Palmisano

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu