Tylko jeden bank na sprzedaż

ET
opublikowano: 29-11-2011, 00:00

Jesienna wyprzedaż zakończona. Na stole została już tylko jedna oferta. Na pozostałe nie było chętnych.

Miała być gorąca jesień na rynku przejęć i fuzji w polskiej branży bankowej, a jest przedwczesna zima. Transakcji nie ma z powodu braku kupców. Do skutku nie doszła sprzedaż Millennium. Według naszych informacji ani PKO BP, ani Intesa Sanpaolo oraz BNP Paribas, trójka wstępnie zainteresowanych przejęciem banku, ostatecznie nie złożyły Portugalczykom oferty kupna.

Kredyt Bank wciąż czeka

Nie powiodła się też sprzedaż Kredyt Banku przez grupę KBC. Belgowie przyjęli inną strategię niż Millennium i zamiast otwartego przetargu rozpoczęli bezpośrednie rozmowy z inwestorami, a dokładnie z jednym — Santanderem.

Początkowo Hiszpanie chcieli kupić bank na własny rachunek. Sytuacja zmieniła się kiedy w październiku Europejski Nadzór Finansowy ogłosił nowe wymogi kapitałowe dla banków strefy euro i okazało się, że Santander również będzie potrzebował finansowania. Jak wynika z naszych informacji, zaproponował wówczas, by Kredyt Bank kupił amerykański fundusz Apax, który mógłby później wyjść z inwestycji, łącząc nabytek z BZ WBK, należącym do Hiszpanów.

Transakcja miałaby zostać przeprowadzona poprzez giełdę, co pozwoliłoby Santanderowi przy okazji zwiększyć free float BZ WBK, do czego zobowiązał się wobec Komisji Nadzoru Finansowego w ubiegłym roku. Kiedy Belgowie nie zgodzili się na taką transakcję, Santander postawił ponad dwadzieścia warunków, w tym dotyczące obniżenia ceny, po spełnieniu których kupi Kredyt Bank.

— KBC nie jest skłonne sprzedawać banku za wszelką cenę — mówi osoba zbliżona do negocjacji.

Do kupienia Dexia

Millennium i Kredyt Bank to dwie sztandarowe transakcje na polskim rynku, które miały zostać zamknięte do końca tego roku. Jak na razie powiodła się tylko sprzedaż Polbanku, który został kupiony przez Raiffeisen Bank International.

Herbert Stepic, prezes RBI podczas spotkania z analitykami w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że finalizacja przejęcia przesunie się z końca tego roku na I kwartał 2011 r. Ze sprzedaży banków w Polsce zrezygnował natomiast DZ Bank oraz DnB Nor.

Na stole wciąż jest natomiast oferta francusko-belgijskiej Dexii, która szuka kupca na bank w Polsce. Według naszych informacji prowadzi obecnie rozmowy z jednym zainteresowanym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane