Tylko Nasdaq nie stracił

MD
opublikowano: 03-02-2010, 22:36

Dow Jones spadał na zamknięciu o 0,26 proc., a S&P500 tracił 0,55 proc. Nasdaq kończył sesję minimalną zmianą, rósł o 0,04 proc.

Po największym dwudniowym wzroście S&P500 od października ubiegłego roku można było oczekiwać większej skłonności inwestorów do realizowania zysków. Podaż miała przewagę przez całą sesję, ale nie tak wielką, aby mocno skorygować ostatnie wzrosty. S&P500 jest wciąż o ponad 2 proc. powyżej tegorocznego minimum zanotowanego w ostatni piątek, ale wciąż o ponad 4 proc. poniżej tegorocznego maksimum z 19 stycznia. Spośród 10 głównych segmentów S&P500 spadkiem kończyło sesję 8. Najwięcej traciły indeksy spółek finansowych (-1,7 proc.), ochrony zdrowia (-1,1 proc.) i materiałowych (-0,9 proc.). Przed spadkiem obroniły się segmenty IT (0,3 proc.) i consumer discretionary (0,15 proc.). Wzrostom na amerykańskich rynkach akcji nie sprzyjało umocnienie się dolara, jego indeks zanotował pierwszy wzrost w tym tygodniu. Umocnienie amerykańskiej waluty spowodowało spadki notowań surowców. O ponad 3 proc. staniała miedź, o ponad 2 proc. srebro, o prawie 2 proc. pallad. Spadły także kursy ropy i gazu ziemnego. Nastrojów inwestorów nie poprawiły publikowane w środę dane makro. ADP podało, że sektor prywatny zwolnił 22 tys. pracowników w styczniu, najmniej od dwóch lat. Indeks aktywności sektora usług wzrósł w styczniu powyżej 50 proc. W obu przypadkach odczyty okazały się jednak niższe niż oczekiwał rynek.

Z 30 blue chipów wchodzących w skład średniej Dow Jones spadła wartość 21. Największy, ponad 3 proc. spadek kursu zanotował Pfizer. Koncern farmaceutyczny nie osiągnął oczekiwanych wyników kwartalnych i przedstawił bardziej od rynkowej pesymistyczną prognozę na kolejne trzy miesiące. Po przeciwnej stronie znalazły się Walt Disney i McDonalds. Ze spółek wchodzących w skład S&P500 spadły kursy prawie 360. Rosły ceny akcji 133 spółek.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane