Tym będą żyły rynki

Jakub Krześnicki, Bankier.pl
21-11-2015, 10:30

Kalendarium inwestora

Poniedziałek

Ministrowie finansów krajów strefy euro spotkają się o godz. 15. w Brukseli, by przedyskutować projekty budżetów. Godzinę później w Stanach Zjednoczonych opublikowane zostaną dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym.

Wtorek

Dzień dla inwestora rozpocznie się o godz. 2.35, kiedy zostanie opublikowany indeks PMI dla przemysłu Japonii. W Europie o godz. 8. przedstawione zostaną ostateczne dane o PKB Niemiec w trzecim kwartale. We Francji o 8.45 ogłoszony zostanie indeks zaufania biznesu, a 15 minut później również indeks PMI dla przemysłu oraz usług. O 9.30 wrócimy do Niemiec, gdzie opublikowany zostanie  indeks PMI dla przemysłu i usług. O 10. pojawi się indeks niemieckiego instytutu Ifo. Również o 10. napłyną kolejne indeksy PMI dla przemysłu i usług, tym razem ze strefy euro. O godz. 13. Turecki Bank Centralny ogłosi decyzję  sprawie stóp procentowych.

Od 14.30 już do końca dnia dane będą napływać ze Stanów Zjednoczonych. Właśnie o tej godzinie pojawi się drugi odczyt PKB za trzeci kwartał, który najprawdopodobniej będzie wyższy niż szacowano wstępnie. Następnie indeks cen domów S&P/Case-Shiller (15.), indeks PMI dla przemysłu (15.45), indeks zaufania konsumentów – Conference Board, indeks Fed z Richmond (16.) i tygodniowa zmiana zapasów paliw według API (22.40).

Środa

Zaczniemy 50 minut po północy – w Japonii protokół z posiedzenia opublikuje Bank Japonii. O 8.45 wrócimy do Europy, we Francji pojawi się indeks nastrojów gospodarstw domowych. O 10.00 zarówno w Norwegii, jak i Polsce ogłoszona zostanie stopa bezrobocia. Godzinę później we Włoszech ogłoszone zostaną wyniki sprzedaży detalicznej.

Od 13. informacje będą po raz kolejny napływać już tylko ze Stanów Zjednoczonych. Najpierw opublikowane zostaną wnioski o kredyt hipoteczny, o 14.30 zamówienia na dobra bez środków transportu, zamówienia na dobra trwałego użytku, dochody i wydatki Amerykanów i wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Następnie opublikowany zostanie indeks cen nieruchomości – FHFA (15.), indeks PMI dla usług (15.45), dane o sprzedaży nowych domów i indeks Uniwersytetu Michigan (16.) oraz tygodniowa zmiana zapasów paliw (16.30).

Czwartek 

Czwartek będzie prawie tak spokojny jak poniedziałek. W Stanach Zjednoczonych obchodzone jest Święto Dziękczynienia (dzień wolny od pracy). W Europie dzień rozpoczyna Hiszpania, gdzie o 9. opublikowany zostanie ostateczny PKB za trzeci kwartał. Następnie, o 9.15, w Szwajcarii ogłoszone zostanę dane produkcji i zamówień przemysłowych. O 10. zostanie ogłoszona podaż pieniądza M3 w strefie euro. Dzień zakończą Niemcy (indeks zaufania konsumentów). 

Piątek

Piątek można rozpocząć z Japonią. 30 minut po północy pojawią się tam dane o: inflacji konsumenckiej, stopie bezrobocia, wydatkach gospodarstw domowych oraz inflacji bazowej CPI w rejonie Tokio.

O godz. 8.45, już w Europie, we Francji ogłoszone zostaną wydatki konsumentów oraz inflacja producencka. O godz. 9. w Czechach pojawi się rewizja PKB za III kw. O tej samej godzinie napłyną informacje również z innych krajów. Ogłaszanie danych makroekonomicznych zakończy się o godz. 11.00 z danymi o koniunkturze gospodarczej w strefie euro.

W piątek spotyka się również Komisja Ekonomiczna OPEC (OPEC’s Economic Commission Board) i przyjrzy się kondycji rynku ropy naftowej. A w Stanach Zjednoczonych Amerykanie szykować się będą na Czarny Piątek, czyli dzień rozpoczynający sezon zakupów przed Bożym Narodzeniem. Sesja na Wall Street będzie skrócona - zamknięcie o 19. naszego czasu.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Krześnicki, Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tym będą żyły rynki