Tym będą żyły rynki

Michał Żuławiński, Bankier.pl
opublikowano: 13-12-2015, 22:00

Kalendarium inwestora

Poniedziałek

Nowy tydzień zaczniemy od danych z Japonii o produkcji przemysłowej (5.30). Analogiczne dane pojawią się w Europie i dotyczyć będą Węgier (9) i Słowacji (9) oraz całej strefy euro i UE (11). O 14 w Polsce pojawią się dane o bilansie płatniczym w październiku oraz podaży pieniądza w listopadzie. W chińskim Zhengzhou odbędzie się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy, na którym pojawią się przedstawiciele Chin, Kazachstanu, Kirgistanu, Rosji, Tadżykistanu i Uzbekistanu. Ministrowie spraw zagranicznych państw UE spotkają się natomiast w Brukseli, aby dyskutować o walce z terroryzmem, kryzysie imigracyjnym oraz relacjach z Ukrainą, Gruzją, Mołdawią i Rosją.

Wtorek

Wtorek zainaugurują banki centralne — Bank Anglii opublikuje biuletyn kwartalny (0.05), zaś Bank Rezerw Australii przedstawi protokół z ostatniego posiedzenia (1.30). O 09.30 decyzję w sprawie stóp procentowych przedstawi szwedzki Riksbank, a o 14 analogiczną decyzję przedstawi bank centralny Węgier. Także o 14 poznamy finalny odczyt wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce. Jego pierwszy odczyt pokazał, że w listopadzie deflacja wyniosła -0,5 proc. r/r. Popołudnie należy do Amerykanów. Kolejno poznamy indeks NY Empire State (14.30), indeks rynku nieruchomości NAHB (16), napływ kapitałów (22) oraz tygodniową zmianę zapasów paliw (22.40).

Środa

Środowy poranek zainaugurują dane z brytyjskiego rynku pracy (10.30) oraz raport Eurostatu o inflacji oraz handlu zagranicznym strefy euro (11). O 13 czeski bank centralny zadecyduje o stopach procentowych. O 14 poznamy listopadowe wartości przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w polskim sektorze przedsiębiorstw oraz wskaźnik inflacji bazowej. Następnie czeka nas fala danych z USA. Kolejno poznamy informacje o pozwoleniach na budowę domów i rozpoczętych budowach (14.30), produkcji przemysłowej (15.15), indeksie PMI dla przemysłu (15.45) oraz tygodniowej zmianie zapasów paliw (16.30). Najważniejszy moment dnia, tygodnia i miesiąca, a może nawet roku czy wręcz ostatnich kilku lat, to 20. Wtedy właśnie Federalny Komitet Otwartego Rynku podejmie decyzję o poziomie stóp procentowych. Rynkowy konsens zakłada, że Fed po raz pierwszy od czerwca 2006 r. zdecyduje się na podwyżkę stóp z obecnego poziomu 0-0,25 do 0,375 proc. Decyzji towarzyszyć będzie konferencja prasowa z udziałem przewodniczącej Janet Yellen, a także przedstawienie prognoz makroekonomicznych członków FOMC.

Czwartek

Dzień „po Fedzie” zaczniemy od istotnych danych o handlu zagranicznym Japonii (0.50). W Europie dzień otworzą niemiecki instytut Ifo (10), decyzja w sprawie stóp procentowych w Norwegii (10) oraz wyniki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii (10.30). W Polsce pojawią się listopadowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej (14), a także protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (14). W USA w czwartek znacznie spokojniej niż w środę. Tradycyjnie poznamy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14.30), a także indeks Conference Board (16) oraz indeks Fedu z Filadelfii (16).

Piątek

W piątek na pierwszy ogień również pójdzie bank centralny. W nocy czasu polskiego poznamy komunikat po posiedzeniu Banku Japonii, a prezes Haruhiko Kuroda wystąpi na konferencji prasowej. Reszta piątku raczej mało intensywna pod względem danych makroekonomicznych. O 10 poznamy bilans płatniczy strefy euro, o 14.30 inflację w Kanadzie, a o 15.45 indeks PMI dla usług w USA. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy