Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 15-10-2017, 22:00

Kalendarium inwestora.

Poniedziałek

Nowy tydzień zaczniemy od danych o inflacji w Chinach (3.30). Państwo Środka będzie w centrum uwagi przez cały tydzień ze względu na podejmujący decyzję o zmianach na szczytach władz Kongres Partii Komunistycznej (początek w środę), który odbywa się raz na 5 lat. Z Dalekiego Wschodu nadejdą także dane z Japonii (produkcja przemysłowa, 6.30), gdzie w przededniu przyspieszonych wyborów parlamentarnych (odbędą się w niedzielę) indeks Nikkei po raz pierwszy od 21 lat przebił 21 000 pkt. O 11 Eurostat przedstawi dane o handlu zagranicznym UE. Trzy godziny później GUS przedstawi bilans płatniczy za sierpień.

Wtorek

O 10.30 warto zerknąć na kurs funta, bo właśnie wtedy brytyjscy statystycy przedstawią dane o wrześniowej inflacji. Ceny w Wielkiej Brytanii rosną już w tempie blisko 3 proc., wobec czego nasilają się spekulacje o kolejnych podwyżkach stóp procentowych. Pełną inflacyjną mapę UE będziemy mogli nakreślić o 11, kiedy Eurostat przedstawi stosowny raport. W poprzednim zestawieniu statystyczny wzrost cen zauważono we wszystkich krajach członkowskich. O tej samej porze w Niemczech opublikowany zostanie indeks instytutu ZEW. Po południu czeka nas sporo danych z Polski. O 14 GUS przedstawi informacje o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 9 pracowników. Następnie inwestorzy otworzą paczkę z danymi ze Stanów Zjednoczonych. Znajdą się w niej produkcja przemysłowa (15.15), indeks rynku nieruchomości NAHB (16), napływ kapitałów (22) oraz zmiana zapasów paliw (22.40).

Środa

W środę na pierwszy ogień ponownie pójdzie Wielka Brytania, tym razem za sprawą danych z rynku pracy (10.30). W ramach kolejnego zestawu danych z Polski o 14 będziemy mogli się zapoznać z raportami o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Przypomnijmy, że sierpniowe raporty pokazały wzrost o odpowiednio 8,8 proc. r/r oraz 7,6 proc. r/r. W Stanach Zjednoczonych tego dnia dominować będą dane z rynku nieruchomości (14.30), zaś dzień zamknie publikacja Beżowej Księgi (20). Na GPW rozpocznie się długo oczekiwany sezon wyników za trzeci kwartał. Jako pierwszy z inwestorami swoim raportem podzieli się Quercus.

Czwartek

Dzień rozpoczniemy od podwójnego uderzenia w postaci danych o japońskim handlu zagranicznym (1.50) oraz sytuacji na rynku pracy w Australii (2.30). Informacją poranka będzie jednak zdecydowanie odczyt dynamiki PKB w Chinach (4). Z Państwa Środka nadejdą także dane o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz inwestycjach. Z krajowego punktu widzenia ciekawa może okazać się publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia RPP (14), w którym analitycy dopatrywać będą się wskazówek dotyczących daty pierwszej podwyżki stóp procentowych w Polsce. W czwartek na dobre rozkręci się sezon wyników za trzeci kwartał. Tradycyjnie, pierwszą spółką z WIG20, która podzieli się z inwestorami raportem kwartalnym, będzie PKN Orlen. Ponadto raporty opublikują Grupa Kęty oraz Krezus.

Piątek

W Europie na uwagę zasługiwać będą z pewnością Czechy. Praska giełda oraz kurs korony mogą reagować na wynik weekendowych wyborów (głosowanie zakończy się w sobotę). Na zakończenie wyczerpującego tygodnia czekać nas będzie jeszcze jeden mocny akcent. Będzie nim kolejny przegląd ratingu Polski przez agencję S&P. Instytucja, która ocenia nasz kraj najniżej spośród trzech głównych agencji (BBB+, ósma najwyższa nota), w styczniu nie zmieniła ani głównej noty (obniżonej pamiętnego 15 stycznia 2016 r.), ani perspektywy ratingu (ta została zmieniona już w grudniu 2016 r.). Doświadczenie uczy, że agencja S&Pswoje decyzje publikuje po 17.30, czyli po zamknięciu europejskich giełd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu