Tytoń wybielił się w Polsce

opublikowano: 25-09-2018, 22:00

Szara strefa się kurczy, a wpływy podatkowe rosną. Niepokoją nowe przepisy.

W ciągu ostatnich dwóch lat wpływy budżetowe z akcyzy tytoniowej rosną — w 2017 r. sięgnęły 18,8 mld zł. Branża i urzędnicy przekonują, że to efekt braku podwyżki stawek akcyzy, a także skuteczności przepisów wymierzonych w szarą strefę, m.in. obowiązku rejestracji firm pośredniczących w obrocie papierosami, a także rejestracji upraw tytoniu.

Spalone pieniądze:
Spalone pieniądze:
Każdego roku do budżetu Polski z tytoniowej akcyzy i VAT wpływają około 24 mld zł. Wpływy z akcyzy w ostatnich latach rosną, podobnie jak legalna konsumpcja, a według branżowych badań szara strefa wyraźnie się skurczyła.
Fot. Bloomberg

— Na podstawie m.in. danych firmy Almares zakładamy,że szara strefa na rynku tytoniowym spadła poniżej 13 proc., co jest dużym sukcesem, jeśli wziąć pod uwagę położenie Polski i bardzo długą granicę z Białorusią i Ukrainą, skąd na rynki europejskie trafiają przemycane papierosy. Szara strefa w Polsce nie odbiega teraz znacząco od średniej europejskiej — powiedział Piotr Walczak, wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej, podczas zorganizowanej przez Business Centre Club debaty o walce z tytoniową szarą strefą.

Almares wykonuje na zlecenie koncernów tytoniowych cykliczne badanie paczek papierosówwyrzucanych do śmieci. Pokazuje ono m.in., w jakich regionach Polski pojawiają się papierosy pochodzące z zagranicy lub bez znaków akcyzy. Od lat najwięcej jest ich na Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz w Lubelskiem — to ponad jedna trzecia konsumpcji. Jednak w skali całego kraju w II kw. było to „zaledwie” 12,3 proc. — w 2015 r. wynik był bliższy 19 proc.

Dane o spadku szarej strefy potwierdzają też inne źródła. Zgodnie z ostatnią edycją raportu Project Sun o wielkości szarej strefy tytoniowej, przygotowywanego przez KPMG na zlecenie największych producentów, w ubiegłym roku na polski rynek trafiło 4,9 mld sztuk podrabianych i przemycanych papierosów. To wolumenowo trzeci najgorszy wynik w UE — więcej nielegalnych papierosów jest tylko we Francji i Wielkiej Brytanii. Jednocześnie to aż o 1,25 mld sztuk mniej niż rok wcześniej, a udział nielegalnych produktów w rynku spadł z 15 do 12,1 proc.

Tymczasem branża tytoniowa szykuje się na spore zmiany, które wywoła nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu, przygotowywana przez resort zdrowia. Prace nad nią trwają już od pół roku, ale nadal jest przedmiotem międzyresortowych konsultacji.

Branży tytoniowej bardzo nie podoba się kilka zapisów projektu. Przede wszystkim to, że resort zdrowia chce uregulować minimalną wielkość paczki papierosów, bo UE w dyrektywie uregulowała już minimalną wielkość ostrzeżeń, które na nich muszą się znaleźć. Efekt? Cienkie papierosy typu slim nie będą mogły być sprzedawane w opakowaniach o dotychczasowych wymiarach.

— Ta regulacja jest dla nas niezrozumiała i uważamy ją za naruszenie „Konstytucji biznesu", która wskazuje, że ustawodawca nie powinien nakładać na przedsiębiorców dodatkowych obowiązków lub surowszych rozwiązań, niż wymaga UE — mówi Grażyna Sokołowska, członek zarządu Imperial Tobacco.

Branża ma też uwagi do tempa prac legislacyjnych.

— Rozwiązania wymagają notyfikacji UE. Ponadto wprowadzany w niej, a przewidziany w unijnej dyrektywie system track & trace, śledzący ruch wyrobów tytoniowych, ma obowiązywać już od 20 maja przyszłego roku w przypadku papierosów i tytoniu do palenia. To olbrzymi projekt logistyczny, obejmujący wszystkie punkty sprzedaży papierosów. Tempo prac legislacyjnych jest więc niepokojące — mówi Grażyna Sokołowska. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane