U nas ratyfikacja możliwa tylko w referendum

Jacek Zalewski
opublikowano: 25-05-2005, 00:00

W Polsce wszyscy liczą już godziny do długiego weekendu, we Francji natomiast dochodzi do szczytu nerwówka rządzącej ekipy przed niedzielnym referendum europejskim. Razem z robiącym dobrą minę do marnych szans prezydentem Jacques’em Chirakiem martwi się cała polityczna euroklasa. Powszechna jest opinia, że Konstytucja dla Europy ma ratyfikacyjny fart w tych państwach, w których procedura grzecznie przebiega w parlamentach, natomiast nieszczęściem stało się przekazywanie decyzji przez rządzących „przypadkowym” społeczeństwom...

Od tej reguły jest wyjątek, a imię jego... Polska. W debatach nad terminem głosowania i możliwą frekwencją umyka kwestia najważniejsza — przecież w naszej sytuacji tylko referendum jest jedyną szansą na ewentualną ratyfikację Konstytucji dla Europy! Na ścieżce parlamentarnej traktat napotyka na bardzo wysoki próg — co najmniej 2/3 głosów w Sejmie (liczy się to od liczby posłów głosujących) i co najmniej 2/3 głosów w Senacie (liczy się tak jak w Sejmie). W obecnej kadencji wynik w Senacie byłby oczywisty, ale w Sejmie zebranie około 300 głosów za ratyfikacją graniczyłoby z cudem. Niepewna byłaby postawa nawet prounijnej PO, nie mówiąc już o siedzącym okrakiem na europejskiej barykadzie PiS.

O ile w obecnym składzie parlamentu ratyfikacja byłaby wątpliwa, o tyle w następnym będzie zwyczajnie niemożliwa! W tym stanie rzeczy wydaje się naturalne, że SLD ze swoimi aliantami wkrótce przeforsuje uchwałę Sejmu o przekazaniu ratyfikacji Konstytucji dla Europy na drogę referendalną, a potem rzutem na taśmę prezydent zarządzi — za zgodą Senatu — referendum na 9 października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / U nas ratyfikacja możliwa tylko w referendum