Ubezpieczyciele są filarem gospdoarki

opublikowano: 16-11-2017, 22:00

Firmy ubezpieczeniowe wytwarzają łącznie 2 proc. PKB kraju (wartość dodana generowana przez branżę wynosi 35,9 mld zł).

 Branża nie tylko chroni i zmniejsza niepewność, ale również zapewnia finansowe wsparcie i długoterminowe inwestowanie — twierdzą autorzy raportu „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków”. To pierwsze takie opracowanie — badanie przeprowadziła firma doradcza Deloitte na zlecenie Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Jan Grzegorz Prądzyński, Prezes Zarządu PIU
Wyświetl galerię [1/2]

Jan Grzegorz Prądzyński, Prezes Zarządu PIU Fot. Marek Wiśniewski

Eksperci obliczyli, że w zeszłym roku ubezpieczyciele odprowadzili do publicznej kasy 1,6 mld zł podatków i stworzyli 225 tys. etatów w różnych sektorach. Towarzystwa ubezpieczeniowe to również trzeci co do wielkości inwestor instytucjonalny w Polsce, zaraz po bankach i funduszach inwestycyjnych — lokują 60 mld zł w obligacjach i 17,4 mld zł w akcjach spółek. Zapewniają w ten sposób kapitał na rozwój przedsiębiorstw, a także finansują wydatki publiczne na infrastrukturę, edukację czy zdrowie.

460 mld zł Taka jest wartość obrotu polskich firm, który w ubiegłym roku ochraniali ubezpieczyciele, ograniczając ryzyko związane m.in. z inwestycjami i eksportem.

60 proc. Taka część majątku polskich firm jest objęta ubezpieczeniami.

874 mln zł Taka jest wartość wypłaconych w ubiegłym roku odszkodowań i świadczeń z polis OC przedsiębiorców i osób prywatnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu