UBS: Fed może nawet trzykrotnie obniżyć stopy w tym roku

opublikowano: 14-01-2020, 11:51

UBS, szwajcarski potentat rynku usług bankowych i zarządzania majątkiem, prognozuje, że Rezerwa Federalna USA może obniżyć stopy procentowe trzykrotnie w 2020 r.

To dosyć odważna projekcja biorąc pod uwagę, ze większość prognoz innych instytucji zakłada, że w tym roku nie ma potrzeby zmiany poziomu stóp lub dojdzie co najwyżej do jednej  obniżki stóp.

Jerome Powell, szef Fed
fot. Bloomberg

Zdaniem Arenda Kapteyna, globalnego szefa badań ekonomicznych w UBS, taryfy wprowadzone w wojnie handlowej między Waszyngtonem a Pekinem zmniejszą wzrost amerykańskiego PKB do zaledwie 0,5 proc. w ujęciu rocznym w pierwszej połowie 2020 r.

Stany Zjednoczone ostatnio podniosły cła na chińskie towary we wrześniu, a Chiny podniosły cło na różne amerykańskie produkty. Dalsze podwyżki taryf początkowo zaplanowane na grudzień zostały odłożone, ponieważ obie strony zgodziły się wypracować tak zwaną umowę handlową fazy pierwszej.

Sądzimy, że szkody taryfowe zahamują wzrost w USA ... to faktycznie spowoduje trzy obniżki Fed. Zdajemy sobie sprawę, ze ta prognoza jest daleka od konsensusu, i praktycznie nikt w to nie wierzy – powiedział przedstawiciel UBS..

Kapteyn stwierdził, że sami oficjele z Fed wykazują do tej pory niewielką skłonność do wykonywania jakichkolwiek ruchów, a protokół z ostatniego posiedzenia władz monetarnych wskazuje, że są oni w „wygodnym zawieszeniu” i chcieliby zobaczyć „istotną zmianę danych” przed ponowną oceną swojej pozycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane