Udany finisz sesji na europejskich parkietach

WST
18-06-2009, 18:27

Na największych zachodnioeuropejskich parkietach dominowało niezdecydowanie i ostrożność. Czwartkowe notowania choć zaczęły się dosyć obiecująco, szybko jednak zostały przejęte pod kontrolę przez sprzedających.

Dopiero dane zza Oceanu (zaskakująco wysoki wzrost wskaźnika Philly Fed i indeksów wyprzedzających koniunktury) zdołały poprawić nastroje. W efekcie indeksy trzech głównych parkietów zakończyły dzień na plusach.

Wcześniej gracze dyskontowali informacje o niespodziewanym spadku majowej sprzedaży detalicznej w Wlk. Brytanii. Do pozbywania się walorów zachęcało też inwestorów obniżenie ratingów dla amerykańskich banków przez agencję Standard & Poor’s.

Kolejny dzień zniżkowała wycena walorów Michelin. Szef francuskiego giganta oponiarskiego stwierdził, że sektor nie ma co liczyć na odbicie co najmniej do połowy przyszłego roku. Na Wyspach silna przecena stała się udziałem papierów DSG International, największego detalisty elektroniki użytkowej.

Przecenie poddały się w Londynie również akcje Home Retail i Kingfisher. Słaby dzień mieli też udziałowcy GKN, brytyjskiego producenta części dla koncernu motoryzacyjnego BMW i Airbusa. W ciągu ostatnich dwóch sesji kursi spadł o około 15 proc. To wynik planów pozyskania przez spółkę ponad 430 mln GBP nowych kapitałów w drodze emisji akcji.

Z kolei we Frankfurcie zniżkowały notowania K+S, potentata na rynku chemii rolnej. Analitycy Unicredit Markets & Investment Banking obniżyli z „kupuj” do „trzymaj” rekomendację dla tych walorów, zaś UBS, Deutsche Bank i WestLB zredukowali cenę docelową. Po doniesieniach zza Kanału La Manche spadał kurs Metro, niemieckiego giganta detalicznego.

Gwiazdą sesji zostały papiery HeidelbergCement rosnące momentami ponad 17 proc. Firma sukcesem zakończyła negocjacje w sprawie obsługi zadłużenia

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Udany finisz sesji na europejskich parkietach