UE łagodniej traktuje kwestię mleka i mięsa

Inga Rosińska
17-07-2001, 00:00

UE łagodniej traktuje kwestię mleka i mięsa

Polscy producenci mleka i mięsa mogą spać spokojnie. UE zgodzi się na sprzedaż w Polsce produktów, które nie spełniają unijnych norm. Bruksela jest jednak nieprzejednana w sprawie eksportu tych towarów do krajów trzecich.

Komisja Europejska zgodzi się, aby polscy producenci sprzedawali na rynek krajowy mleko, mięso i produkty pochodne nie spełniające norm wymaganych przez Unię. Na razie jest to stanowisko nieoficjalne.

Zmiana frontu

Do tej pory przedstawiciele Unii utrzymywali, że nie spełniające norm produkty mogą przedostawać się za granicę, a na lokalnym rynku mieszać się z mięsem i mlekiem wyższej jakości. Teraz Bruksela zamierza zgodzić się na polską prośbę. Dostaniemy zgodę na dwuletni okres przejściowy na sprzedaż mleka i na dopuszczenie przez cztery lata do produkcji i obrotu na rynku krajowym wyrobów z niespełniających norm weterynaryjnych zakładów mięsnych. Mniejsze rzeźnie dostaną też czas na zagospodarowanie odpadów poubojowych i powiększenie chłodni. Polscy producenci mleka będą mogli rozłożyć w czasie wydatki na dostosowanie budynków.

Kłopotliwy eksport

UE jest nieprzejednana w sprawie eksportu towarów nie spełniających norm do krajów trzecich. Zdaniem polskich negocjatorów argumentacja, że gorszej jakości produkty z Polski mogą psuć opinię o unijnych produktach, jest nieuzasadniona. Polska nie zamierza oszukiwać partnerów handlowych.

Polscy negocjatorzy przekonują też, że w większości przypadków polski kierunek handlu nie pokrywa się z kierunkami preferowanymi przez Unię.

Odmowa Brukseli zablokuje eksport części wyrobów mięsnych ,np. parówek do Rosji, oraz mlecznych, np. sera twarogowego na Słowację i Ukrainę. Dla „piętnastki” większym problemem niż „psucie opinii” o unijnych produktach wydają się subwencje do eksportu. Bruksela nie chce dotować eksportu produktów nie spełniających norm. Jak wynika w nieoficjalnych informacji, jedyną szansą na dostanie od Unii zgody na eksport do krajów trzecich może być rezygnacja z subwencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Inga Rosińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / UE łagodniej traktuje kwestię mleka i mięsa