UE nas chwali

Marcin Frydrych, Strasburg
04-09-2001, 00:00

UE nas chwali

Dziś Parlament Europejski będzie debatować nad rozszerzeniem UE i postępami krajów kandydackich. Polska została oceniona jako jeden z najlepiej przygotowywanych do członkostwa krajów.

Dziś posłowie europejscy zapoznają się z raportami dotyczącymi ogólnej sytuacji każdego kandydata do członkostwa w Unii i przebiegu negocjacji akcesyjnych. — Polska dobrze przygotowuje się do wejścia do Unii. Być może stanie się to przed unijnymi wyborami parlamentarnymi w 2004 roku — podano w oficjalnym oświadczeniu Parlamentu Europejskiego.

Ekspertów unijnych niepokoi głównie wysoka stopa bezrobocia (16 proc.). Zwracają uwagę na konieczność poprawy salda obrotów bieżących i wymiany handlowej. Chwalą nas natomiast za zduszenie inflacji, rosnący eksport oraz wzrost udziału sektora małych i średnich firm w PKB do 45 proc. Parlament Europejski docenił też wysiłki w zakresie reform administracyjnych i socjalnych. Według ekspertów, w porównaniu z ubiegłym rokiem osiągnęliśmy sukces w przyjmowaniu unijnego prawa.

Raport zwraca uwagę na konieczność restrukturyzacji polskiego rolnictwa oraz przemysłu mięsnego. W kwestii udziału polskich rolników we wspólnej polityce rolnej popiera kompromisowe rozwiązanie na zasadach zaproponowanych przez komisarza Franza Fischlera, tzn. stopniowego wprowadzania dopłat bezpośrednich. Parlament proponuje Polsce również rozważenie zmiany wniosku o okres przejściowy do 2017 roku dla specjalnych stref ekonomicznych.

W raporcie znalazł się także ustęp o okręgu kaliningradzkim. Posłowie chcą, by Polska jak najszybciej zawarła umowy o przepływie towarów i siły roboczej, transporcie energii i ochronie środowiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Frydrych, Strasburg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / UE nas chwali