UE pozwie Niemcy za aferę spalinową

opublikowano: 08-12-2016, 11:08

Komisja Europejska przygotowuje pozew przeciwko rządowi Niemiec w związku z niewłaściwą egzekucją regulacji nałożonych na producentów silników diesla w niemieckich fabrykach, informuje agencja DPA.

Zobacz więcej

Elżbieta Bieńkowska

Marek Wiśniewski

Przygotowania do pozwu mają zakończyć się w czwartek, po czym zostanie on oficjalnie ogłoszony przez Komisje Europejską.

KE podejrzewa, że władze Niemiec w niewystarczającym stopniu prześledzili działania Volkswagena, który, jak ujawniło śledztwo USA, dopuścił się manipulacji pomiaru emisji spalin przy produkcji silników diesla.

W toku dochodzenia wyszło na jaw, że złe oprogramowanie pomiarowe zostało zainstalowane w 11 milionach silników. 

Jeśli okazałoby się, że Niemcy nie stanęły na wysokości zadania i dopuściły się niedociągnięć kontrolując krajowego producenta, wówczas oznaczałoby to złamania przepisów UE.

Komisja poinformowała, że odpowiedź Niemiec na prośbę o udzielenie informacji była nieadekwatna.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, Elżbieta Bieńkowska, już we wrześniu ostrzegała, że zostaną uruchomione działania prawne przeciwko państwom, które nie wprowadziły regulacji dotyczące emisji spalin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu