UE: Prognozowany wzrost gospodarczy: 2,2 proc. PKB

Polska Agencja Prasowa SA
21-02-2006, 16:58

Komisja Europejska przewiduje na ten rok nieco większy niż wcześniej zakładała wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej - wynika z opublikowanych we wtorek wstępnych prognoz gospodarczych. Dla całej UE ma on wynieść 2,2 proc. PKB, dla strefy euro - 1,9 proc.

Komisja Europejska przewiduje na ten rok nieco większy niż wcześniej zakładała wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej - wynika z opublikowanych we wtorek wstępnych prognoz gospodarczych. Dla całej UE ma on wynieść 2,2 proc. PKB, dla strefy euro - 1,9 proc.

    Komisja skorygowała własne prognozy w górę - w listopadzie szacowała wzrost gospodarczy dwudziestki piątki na 2,1 proc. Prognoza wzrostu gospodarczego w strefie euro pozostaje bez zmian. Prognozy są optymistyczne w porównaniu z wynikami za rok 2005. Wzrost PKB wyniósł w zeszłym roku 1,5 proc., w strefie euro zaś - 1,3 proc.

    Główna korekta dotyczy Niemiec - zdaniem KE wzrost tamtejszej gospodarki będzie wyższy niż prognozowano w listopadzie i wyniesie 1,5 proc. PKB, a nie 1,2 proc. PKB. KE jest zdania, że taki optymizm jest uzasadniony m.in. przewidywanym zwiększonym popytem krajowym w związku z zapowiedzią podwyższenia podatku VAT.

    W całej Unii KE dostrzega rosnącą koniunkturę i związane z tym ożywienie gospodarcze i wzrost inwestycji, co przy odpowiedniej polityce monetarnej i gospodarczej powinno trwać co najmniej do końca roku.

    Przedstawione we wtorek w Brukseli prognozy gospodarcze dotyczą Niemiec i czterech innych największych gospodarek UE, które łącznie zapewniają 75 proc. PKB Unii. W odniesieniu do Francji i Wielkiej Brytanii KE skorygowała swoje poprzednie prognozy o 0,1 pkt. proc. w górę. Wobec Hiszpanii - o 0,1 pkt. proc. w dół, Włoch - 0,2 pkt. proc. w dół.

    Zdaniem Komisji Europejskiej tegoroczna inflacja w całej UE wyniesie 2,2 proc., czyli tyle samo, ile w zeszłym roku. Prognozując wskaźnik wzrostu cen, KE oparła się na założeniu, że ceny ropy naftowej będą rosły w sposób umiarkowany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / UE: Prognozowany wzrost gospodarczy: 2,2 proc. PKB