Czytasz dzięki

UE usztywnia swoje stanowisko w sprawie programu jądrowego Iranu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-09-2005, 17:21

Unia Europejska usztywniła w środę swoje stanowisko w sprawie Iranu, mówiąc, że "głęboko martwi" ją stanowczość Teheranu, który postanowił kontynuować swój program jądrowy. Zachód obawia się, że Iran może dążyć do produkcji bomby atomowej.

Unia Europejska usztywniła w środę swoje stanowisko w sprawie Iranu, mówiąc, że "głęboko martwi" ją stanowczość Teheranu, który postanowił kontynuować swój program jądrowy. Zachód obawia się, że Iran może dążyć do produkcji bomby atomowej. 

     "Żałujemy, i czujemy się głęboko zmartwieni faktem, że Iran okazuje wszelkie oznaki gotowości do podjęcia pracy nad osiągnięciem zdolności do produkcji materiałów rozszczepialnych, zanim jeszcze międzynarodowa społeczność zdobędzie to, czego potrzebuje, a mianowicie pewności i zaufania, że irański program ma charakter wyłącznie pokojowy" - poinformowała UE w oświadczeniu wydanym w imieniu 25 państw członkowskich i innych krajów europejskich.

    Oświadczenie to odczytał brytyjski ambasador Peter Jenkins na zamkniętym posiedzeniu Rady  Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu. Rada dyskutuje nad projektem rezolucji o przekazaniu sprawy programu jądrowego Iranu do Rady Bezpieczeństwa ONZ, co pociągnęłoby za sobą nałożenie sankcji na Iran.

    W swym oświadczeniu UE wzywa zarząd MAEA do przekazania sprawy Iranu do RB ONZ, w związku z "niedotrzymywaniem i niedociągnięciami w realizacji zobowiązań wynikających z traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

    Wcześniej w środę Rosja po raz kolejny potwierdziła swój sprzeciw wobec koncepcji przekazania przez MAEA sprawy irańskiego programu atomowego do rozpatrzenia Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

    Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow uznał, że działania USA i Unii Europejskiej na rzecz odesłania sprawy irańskiej do Rady nic nie dadzą. "W sytuacji, gdy Iran współpracuje z MAEA, nie prowadziwzbogacania uranu i przestrzega moratorium, a inspektorzy MAEA są obecni na miejscu, odesłanie sprawy do Rady Bezpieczeństwa byłoby nieproduktywne. Prowadziłoby bowiem do niepotrzebnego upolitycznienia sytuacji. Iran nie narusza swych zobowiązań, a jego działania nie zagrażają zasadom nierozprzestrzeniania broni jądrowej" - powiedział Ławrow w cytowanym przez agencję RIA Nowosti wystąpieniu wygłoszonym na uniwersytecie Stanford.

    Rosyjski MSZ we wtorek zakomunikował, że na  spotkaniu szefów dyplomacji Rosji, Chin i Indii w Nowym Jorku uzgodniono, iż irańskim programem nuklearnym można się skutecznie zająć w ramach MAEA. Według rosyjskiego MSZ, "ministrowie byli zgodni, że sytuacja wokół programu nuklearnego Iranu nie jest nieodwracalna i że są wszelkie możliwości rozwiązania tego problemu w ramach MAEA".

    Iran ostrzegł we wtorek, że czuje się zmuszony do wyjścia z układu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej (NPT). Główny irański negocjator ds. nuklearnych powiedział, że jeśli sprawą Iranu zajmie się Rada Bezpieczeństwa ONZ, to nastąpi koniec inspekcji irańskiego programu atomowego.

    Iran wznowił w sierpniu część prac związanych z przetwarzaniem uranu, ale nie podjął wzbogacania uranu, które mogłoby stać się początkiem drogi do wyprodukowania przez ten kraj bomby atomowej, o co podejrzewa go Waszyngton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane