UE: Warunki wejścia do strefy euro nie zmienią się

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-02-2005, 17:13

Warunki wejścia do strefy euro nie zmienią się; deficyt finansów publicznych poniżej 3 proc. produktu krajowego brutto będzie nadal warunkiem przystąpienia do tej strefy - oświadczył w czwartek w Brukseli Jean-Claude Juncker, premier Luksemburga, który przewodniczy w tym półroczu UE.

Warunki wejścia do strefy euro nie zmienią się; deficyt finansów publicznych poniżej 3 proc. produktu krajowego brutto będzie nadal warunkiem przystąpienia do tej strefy - oświadczył w czwartek w Brukseli Jean-Claude Juncker, premier Luksemburga, który przewodniczy w tym półroczu UE.

    Poinformował, że zebrani w Brukseli ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie co do większości aspektów reformy paktu na rzecz stabilności i wzrostu, mającego dyscyplinować finanse publiczne państw strefy euro.

    Oznacza to, że prawdopodobnie Polska nie będzie mogła uwzględnić reformy systemu emerytalnego i zaliczyć Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) do sektora finansów publicznych przy obliczaniu jego deficytu.

    Rząd zabiega, aby uznać wypłaty budżetowe do OFE za transfer wewnątrz sektora finansów publicznych, co nie powodowałoby zwiększenia deficytu budżetowego.

    Dzięki temu Polska mogłaby szybciej spełnić podstawowe kryterium przystąpienia do strefy euro (deficyt finansów publicznych poniżej 3 proc. produktu krajowego brutto). Zgodnie z planem rządowym ma się tak stać do końca 2007 roku, co umożliwiłoby Polsce przystąpienie do strefy euro w 2009 roku.

    Przed rozpoczęciem obrad wiceminister finansów Wiesław Szczuka powiedział, że Polska będzie się nadal domagała, aby uznać wypłaty budżetowe do OFE za transfer wewnątrz sektora finansów publicznych, co nie powodowałoby zwiększenia deficytu budżetowego.

    "Reformy strukturalne należą do najważniejszych problemów, z którymi musimy sobie poradzić, jednak trzeba podkreślić, że warunki wejścia do strefy euro nie będą zmienione" - powiedział Juncker, zapytany, czy reformy strukturalne będą brane pod uwagę przy obliczaniu deficytu krajów kandydujących do strefy euro. Nadal są rozbieżności wśród państw UE, jednak "w większości punktów uzyskaliśmy porozumienie" - poinformował Juncker.Optymistycznie odniósł się do możliwości uzyskania porozumienia przed marcowym szczytem Unii.

    Mówiąc po niemiecku, by - jak wyjaśnił - "być dobrze zrozumianym", podkreślił, że przewodnictwo Unii nie będzie ulegało naciskom politycznym poszczególnych krajów w kwestii reformy paktu stabilizacji i wzrostu.

    "Gdy deficyt budżetowy przekroczy w jakimś kraju 3 proc. i zostanie to stwierdzone przez KE (...), to na podstawierekomendacji KE Rada podejmie działania w celu uruchomienia procedury nadmiernego deficytu" - oświadczył Juncker. "Nie będzie żadnych względów politycznych w tej mierze" - dodał.

 W styczniu kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder wezwał do rozluźnienia postanowień paktu stabilizacji i wzrostu w kwestii deficytu budżetowego. Na czwartkowym spotkaniu ministrowie finansów Unii przygotowują końcowe uzgodnienia, dotyczące reformy paktu, na swoje następne spotkanie 8 marca oraz na szczyt UE 22-23 marca.

    Ministrowie przyjęli również 11 "programów konwergencji", w tym polski, i związane z nimi rekomendacje Komisji Europejskiej. Uznali, że istnieje poważne ryzyko, że deficyt budżetu Polski w 2007 roku będzie wyższy niż 3 proc. PKB. Opublikowana w styczniu ocena polskiego planu nie wypadła zbyt pozytywnie. KE uznała, że Polska do 2007 roku raczej nie spełni kryteriów, które umożliwiłyby jej wejście w 2009 roku do strefy euro. Wśród zaleceń ekomendowanych przez Komisję Radzie była dalsza konsekwentna realizacja tzw. planu Hausnera. W programach konwergencji kraje unijne określają prognozy ekonomiczne i planują działania. Celem tych programów jest zrównoważenie finansów lub osiągnięcie nadwyżki budżetowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane