Ujazdowski: Wzrosły wydatki budżetowe na kulturę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-02-2006, 12:29

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski powiedział w środę podczas uroczystego posiedzenia rządu podsumowującego 100 dni pracy gabinetu Kazimierza Marcinkiewicza, że dzięki pracy jego resortu o siedem procent wzrosły wydatki budżetowe na kulturę.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski powiedział w środę podczas uroczystego posiedzenia rządu podsumowującego 100 dni pracy gabinetu Kazimierza Marcinkiewicza, że dzięki pracy jego resortu o siedem procent wzrosły wydatki budżetowe na kulturę.

W opinii ministra Ujazdowskiego, resort kultury "dał praktyczny wyraz głoszonej przez PiS zasadzie szczególnego traktowania kultury i dziedzictwa narodowego". 

"Przyjęliśmy odpowiedzialność za ochronę dziedzictwa narodowego, lekceważoną przez rząd SLD. Wyrazem tego jest dowartościowanie sfery ochrony zabytków - także zabytków znajdujących się poza granicami Polski, na Wschodzie" - zaznaczył.

Ujazdowski przypomniał o ogłoszeniu dwóch nowych programów operacyjnych: "Patriotyzm jutra" (adresowany do instytucji pozarządowych zajmujących  się edukacją patriotyczną i obywatelską) oraz "Fryderyk Chopin" (promujący wiedzę o Chopinie i jego twórczość).

Podkreślił, że trwają prace nad "odbudowaniem Instytutu Adama Mickiewicza", który ma być "wyspecjalizowaną i nowoczesną placówkę promującą Polskę poza granicami kraju".

"Dobiegają końca prace programowe nad powołaniem Polskiego Muzeum Historycznego-Muzeum Wolności, które zaprezentuje całość zasług historycznych Polski" - zapowiedział i poinformował, że powołanie muzeum nastąpi na początku maja.

"Wszystkie organizacje korzystające z mecenatu państwa będą miały lepsze, elastyczne warunki" - powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu