Ukraina grozi Białorusi odcięciem prądu

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 13-12-2006, 13:07

Ukraina podnosi ceny energii elektrycznej eksportowanej na Białoruś i grozi odcięciem prądu od 1 stycznia, jeśli Mińsk nie zaakceptuje podwyżki.

Ukraina podnosi ceny energii elektrycznej eksportowanej na Białoruś i grozi odcięciem prądu od 1 stycznia, jeśli Mińsk nie zaakceptuje podwyżki - poinformowała agencja Ukrainski Novyny, powołując się na anonimowe źródła.

Koncern Ukrinterenergo już w listopadzie przesłał swemu białoruskiemu odpowiednikowi Biełenergo informacje na ten temat. Do tej pory strony nie porozumiały się co do wielkości dostaw i ceny prądu. Ukrinterenergo podjęło decyzję o podwyżce na podstawie zaleceń ministerstwa gospodarki.

"Jeśli Biełenergo nie zgodzi się na wyższą cenę, Ukraina całkowicie może wstrzymać eksport energii elektrycznej na Białoruś" - powiedział informator Ukrainskich Novyn.

Ukraińskie ministerstwo paliw i energetyki nakazało zrewidowanie kontraktów na dostawy za granicę pod kątem podwyżki cen. Zgodnie z jego zaleceniami od 1 września 2006 roku energia elektryczna ma być eksportowana co najmniej po 0,026 dolara za kWh, a przy dostawach na Białoruś - 0,021 za kWh.

W grudniu zeszłego roku Ukraina podpisała z Biełenergo kontrakt na dostawę 2,5 mld kWh w 2006 roku - podał portal internetowy proUA.com.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane