Czytasz dzięki

Ukraina szykuje się do eksportu drobiu do Chin

opublikowano: 01-10-2019, 07:56

Przedstawiciele rządów Ukrainy i Chin rozmawiają o uruchomieniu eksportu drobiu, poinformował wiceminister gospodarki Taras Kaczka. Jego zdaniem, porozumienie w tej sprawie może być zawarte jeszcze w tym roku.

- Są jeszcze do załatwienia pewne rzeczy natury prawnej i biurokratycznej, ale jest plan podpisania protokołu i przeprowadzenia inspekcji – powiedział Kaczka.

Największy ukraiński producent drobiu ma nadzieję na szybkie umożliwienie eksportu do Chin. Jurij Kosjuk, szef spółki Mironovskiy Hliboproduct (MHP) ujawnił, że przedstawiciele władz Chin odwiedzili jej zakłady. Spółka wyprodukowała ok. 617 tys. ton drobiu w ubiegłym roku, a jej głównymi rynkami eksportowymi były Unia Europejska, Bliski Wschód i Afryka. Z powodu odległości spółka nie koncentrowała się dotychczas na rynkach Azji, tłumaczy Kosjuk. Możliwość rozpoczęcia eksportu do Chin budzi jego wstrzemięźliwy optymizm.

- Dziś mają deficyt, ale jutro będą samowystarczalni. Nie koncentrujemy zbytnio dostaw na jednym rynku – powiedział.

Chiny szukają możliwości importu mięsa w związku z kryzysem spowodowanym w kraju przez afrykański pomór świń (ASF). Eksperci Rabobanku oszacowali, że z powodu choroby przez miniony rok zniknęła około połowa pogłowia trzody chlewnej w Chinach.


Ukraiński eksport drobiu podwoił się od 2015 roku. W obecnym ma wynieść ok. 350 tys. ton, szacują amerykańscy eksperci.

Chiny jak dotąd umożliwiały kilku ukraińskim producentom eksport na swój rynek wołowiny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane