Ukraina wznowiła dostawy ropy na Węgry

  • PAP
opublikowano: 21-05-2019, 14:18

Ukraińska spółka naftowa UkrTransNafta poinformowała we wtorek, że wznowiła tranzyt ropy na Węgry, gdy kraj ten potwierdził, że jest gotów otrzymywać rosyjską ropę.

„Gotowość przyjmowania ropy została potwierdzona w punkcie odbiorczo-przesyłowym Fenyeslitke (na północnym wschodzie Węgier). Zgodnie ze stanem na godz. 10.38 (czasu kijowskiego, 9.38 czasu polskiego) UkrTransNafta wznowiła tranzyt surowca do odbiorców węgierskich” - napisano w komunikacie spółki.

Wcześniej informowano, że UkrTransNafta zgodnie z grafikiem ustalonym z operatorami rurociągu Przyjaźń w poniedziałek o północy wznowiła tranzyt rosyjskiej ropy do europejskich odbiorców, ale po przetłoczeniu 4 tys. ton wstrzymała go w związku z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych operacji technologicznych po otrzymaniu komunikatu węgierskiej grupy naftowo-gazowej MOL.

MOL podał w poniedziałek pod wieczór w komunikacie, że techniczne problemy nie stanowią poważnych przeszkód i w celu jak najszybszego rozwiązania sytuacji zobowiązał się do przyjęcia i zmagazynowania około 100 tys. ton zanieczyszczonej ropy, zapewniając, że potem będzie gotów do transportu czystej ropy.

Węgierska spółka podkreślała, że zanieczyszczoną ropę po poddaniu najnowocześniejszym procesom technologicznym i dodaniu doń czystej ropy będzie można wykorzystywać.

19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem Przyjaźń płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator Homeltransnafta. Rankiem tego dnia całkowicie wstrzymał on pobór ropy z Rosji, aby móc wypompować z rurociągu zanieczyszczony surowiec.

Po podjęciu działań przez Rosję ropa dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi w czwartek 2 maja, a 4 maja Białorusini wznowili pobór surowca.

15 maja rosyjski wicepremier Dmitrij Kozak wyraził nadzieję, że czysta ropa popłynie do Polski (początkowo ma być oczyszczona jedna nitka rurociągu) „w ciągu tygodnia”.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy