„Ukraiński kryzys może mieć bardzo poważne skutki”

opublikowano: 12-05-2014, 13:34

Pakiet 17 mld EUR pomocy dla Ukrainy zagwarantowany przez MFW może nie wystarczyć, ostrzegła Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Lagarde powiedziała niemieckiemu dziennikowi gospodarczemu Handelsblatt, że kryzys na Ukrainie może mięć bardzo poważne skutki gospodarcze dla innych krajów. 

Zobacz więcej

Christine Lagarde, fot. Bloomberg

- Kryzys na Ukrainie jest zagrożeniem, które jest bardzo trudno ocenić i którego ryzyko rozprzestrzenienia się na inne kraje jest niezwykle trudno przewidywalne – powiedziała Lagarde. - Jednocześnie, może mieć bardzo poważne konsekwencje gospodarcze – dodała.

Szefowa MFW wskazała jako największe zagrożone dziedziny handel międzynarodowy, bezpośrednie inwestycje zagraniczne, międzynarodowy przepływ kapitału i podaż energii do Europy.

- Ukraina potrzebuje znacznie więcej niż 17 mld dolarów – powiedziała Lagarde podkreślając, że społeczność międzynarodowa nie ma wyjścia i musi udzielić pomocy temu krajowi. - Nie możemy po prostu powiedzieć, że sytuacja jest zbyt niebezpieczna, dlatego nie damy pieniędzy w tym momencie – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / „Ukraiński kryzys może mieć bardzo poważne skutki”