Ułatwią komunikację niesłyszącym

opublikowano: 19-01-2016, 22:00

Migam został laureatem polskiej edycji konkursu Chivas The Venture. Teraz zmierzy się ze światowymi rywalami.

Za usługą Migam, pozwalającą na szybką realizację połączeń video z tłumaczami języka migowego, stoją Tomasz Gniewek i Przemek Kuśmierek. Ich rozwiązanie odpowiada na potrzebę osób niesłyszących, których na świecie żyje ok. 72 mln. Narzędzie burzy bariery komunikacyjne pomiędzy osobami głuchoniemymi i słyszącymi i ułatwia integrację społeczną. Jest przydatne, bo język migowy od „standardowego” języka pisanego różni się gramatycznie i składniowo.

— Usługę oferujemy instytucjom państwowym i podmiotom biznesowym, które mają do czynienia z klientami indywidualnymi. Naszymi klientami są banki, telekomy, sklepy, instytucje medyczne, edukacyjne, urzędy. Rozliczamy się w ramach miesięcznej subskrypcji — wyjaśnia Agnieszka Osytek z Migama. Kolejnym ułatwieniem, jakie chce w przyszłości zaoferować Migam, jest automatyczny tłumacz języka migowego. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem rozwiązania, które w wielu przypadkach pozwoli na komunikację bez udziału osób trzecich. Teraz projekt Migam został zauważony i doceniony przez jury konkursu Chivas The Venture, promującego start- -upy, których rozwiązania, przy zachowaniu komercyjnych wymogów pomagają w rozwiązywaniu problemów społecznych.

Zwycięzcy przedstawią swój koncept w Nowym Jorku podczas globalnego finału. Wygrana w konkursie pozwoliłaby młodej firmie na rozwój narzędzia i rozbudowę zespołu. — Obecnie działamy w Polsce, ale mamy już plany wychodzenia na inne rynki. Mamy już nawiązane odpowiednie relacje, brakuje jeszcze finansowania, żeby stworzyć zespoły w innych krajach — dodaje Agnieszka Osytek. Dodatkowo w polskiej edycji konkursu Chivas The Venture przyznano dwa wyróżnienia. Otrzymali je twórcy projektów: Emerald i Jillion. Pierwszy to elektroniczne urządzenie, które mierzy parametry powietrza i określa poziom zawartych w nim substancji biochemicznych. Produkt jest kierowany w szczególności do osób zmagających się z alergią czy astmą. Do urządzenia mierniczego dołączona jest aplikacja, która w czasie rzeczywistym pokazuje parametry mikroklimatu.

— 90 proc. naszego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie powietrze jest 8-9 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Stworzyliśmy narzędzie mierzące substancje biochemiczne, które wdychamy. To tak, jakby mieć w domu swoje własne laboratorium powietrza — wyjaśnia Wojciech Czajkowski z Emeralda.

Drugi z wyróżnionych projektów, Jillion, to platforma do finansowania społecznościowego, w której wystawiane są zarówno produkty, jak i usługi, a większość uzyskanego tą drogą dochodu przekazywana jest na określony cel społeczny, np. sfinansowanie zabiegu medycznego czy remont szkoły.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Ułatwią komunikację niesłyszącym