Umowa agencyjna też bez składek

opublikowano: 28-08-2018, 22:00

Umowy agencyjne, zlecenia albo o świadczenie usług mogą być uznane jako wykonywane w prowadzonej działalności gospodarczej — przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Trzeba jednak spełnić dwa warunki — umowa musi dotyczyć takiego samego rodzaju czynności, jakie są przedmiotem biznesu, a osiągane z niej przychody opodatkowane tak, jak od działalności gospodarczej. Wówczas takie umowy cywilnoprawne nie stanowią odrębnego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Jeżeli ktoś na takich zasadach realizuje umowę cywilnoprawną i zarazem korzysta z ulgi na start, to zleceniodawca nie ma obowiązku odprowadzania od tego składek. Do tego przywileju, czyli półrocznego zwolnienia z ozusowania działalności gospodarczej, mają prawo osoby rozpoczynająceprowadzenie biznesu albo wznawiające go po co najmniej 60 miesiącach — i niewykonujące dla byłych pracodawców tego, co robiły, będąc ich pracownikami. ZUS przypomina, że ulga na start nie zwalnia z opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy