UMTS: koncesje rozdane

Tomasz Siemieniec
21-12-2000, 00:00

UMTS: koncesje rozdane

Tomasz Szyszko, minister łączności, podpisał licencje na UMTS dla Centertela, Polskiej Telefonii Cyfrowej i Polkomtela. Zakończył się — choć tylko teoretycznie — proces wyboru operatorów 3G. Teoretycznie, bo wszystko wskazuje na to, że w 2002 r. do tej trójki dołączy jeszcze Netia.

Szefowie trzech operatorów GSM i minister Tomasz Szyszko zapomnieli już o wszystkich niesnaskach, jakie towarzyszyły procesowi przyznawania w Polsce licencji na UMTS. Szef resortu podpisał i wręczył im koncesje 3G, a operatorzy zapewnili, że w 2003 roku będą gotowi do uruchomienia usług opartych na nowej technologii.

Pełnia szczęścia

— Cieszę się, że mimo dekoniunktury towarzyszącej w ostatnich tygodniach wyborom operatorów UMTS w Europie, w Polsce udało się rozstrzygnąć ten przetarg — mówił Tomasz Szyszko.

Zapewnił też, że wpływy do budżetu wyniosą łącznie 2,6 mld EUR (ponad 10 mld zł). Na razie zagwarantowane jest 1,96 mld EUR (7,53 mld zł), ale w 2002 roku ma nastąpić wybór czwartego operatora, który zapłaci dodatkowe 650 mln EUR (2,5 mld zł).

Operatorzy GSM też są zadowoleni z warunków, na jakich otrzymali licencje.

Zimny prysznic

Teraz wszyscy czekają na ruch Netii.

— 14 grudnia złożyliśmy wniosek o uznanie Netii jako strony toczącego się postępowania administracyjnego. W momencie kiedy tak się stanie, a minister nie ma wyboru, będziemy się domagać umorzenia postępowania, które ma skutkować rozszerzeniem licencji GSM o UMTS. Jeśli minister uzna nasze argumenty, to oczekujemy powtórzenia przetargu na UMTS w 2002 r. Jeśli jednak nie umorzyłby postępowania, to złożyliśmy już wniosek o wydanie Netii licencji na warunkach nie gorszych od zaproponowanych operatorom GSM — mówiła kilka dni temu Jolanta Ciesielska, rzecznik Netii.

Wiadomo już jednak, że postępowanie administracyjne nie zostało umorzone.

— Za kilka dni złożymy pismo do MŁ o ponowne rozpatrzenie naszego wniosku. Minister będzie miał dwa tygodnie na odpowiedź — zapowiada Jolanta Ciesielska.

— Odpowiemy na wniosek Netii, ale już teraz mogę powiedzieć, że działaliśmy zgodnie z prawem, a więc próba zaskarżenia naszych decyzji nie ma uzasadnienia — zapewnia Tomasz Szyszko.

— W razie negatywnej odpowiedzi ministra skierujemy tę sprawę do NSA, bo wierzymy w swoje racje i będziemy ich dochodzić. To sąd powinien rozstrzygnąć, czy minister działał zgodnie z prawem — twierdzi Jolanta Ciesielska.

Na rynku nieoficjalnie mówi się, że podobny wniosek może złożyć co najmniej jeszcze jedna firma, która wykupiła dokumentację przetargową, a najczęściej wymienia się hiszpańską Telefonicę.

— Prawnicy firmy badają tę sprawę, choć na razie nie zapadła decyzja. Z jednej strony są przesłanki, które pozwalają na zaskarżenie decyzji resortu. Z drugiej — Hiszpanie myślą o powrocie na polski rynek i może nie będą chcieli wchodzić w ostry konflikt z regulatorem rynku telekomunikacyjnego — mówi osoba powiązana z Telefonicą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / UMTS: koncesje rozdane