UNCTAD zapowiada odbicie w tym roku

opublikowano: 21-01-2019, 22:00

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) na świecie spadły w 2018 r. o 19 proc., do 1,2 bln USD — szacuje UNCTAD.

To trzeci z rzędu spadek, po którym BIZ znalazły się na poziomie z czasów po kryzysie finansowym. Najwięcej straciły kraje rozwinięte, głównie w związku z przepływami finansowymi wywodzących się z USA koncernów, które po zmianach podatkowych więcej pieniędzy transferują do swojego kraju. W Europie spadek był gigantyczny — o 73 proc., do zaledwie 100 mld USD, czyli poziomu, który ostatnio odnotowano w latach 90. ubiegłego wieku. W krajach rozwijających się BIZ urosły o 3 proc. UNCTAD twierdzi, że w tym roku prawdopodobne jest odbicie. Liczba ogłoszonych projektów greenfield, czyli od podstaw, skoczyła o 29 proc., choć trzeba pamiętać, że poziom w 2017 r. był niski. Niepokoją obniżane prognozy wzrostu gospodarczego, napięcia w polityce handlowej, niepewność co do klimatu inwestycyjnego na świecie i prawdopodobieństwo, że amerykańskie koncerny będą reinwestować mniej zysków.MA

13,1 mld USD Tyle, według wstępnych danych NBP dotyczących bilansu płatniczego, wyniosły zagraniczne inwestycje bezpośrednie do Polski od stycznia do listopada 2018 r. Przez cały 2017 r. było to 34,7 mld zł, czyli 9,2 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy