Unia chce ulżyć firmom

MILO
23-10-2009, 00:00

Bruksela bierze się do ograniczania biurokracji i upraszczania przepisów.

Bruksela bierze się do ograniczania biurokracji i upraszczania przepisów.

Unia Europejska chce ograniczyć do 2012 r. koszty administracyjne o 25 proc. To z kolei ma zmniejszyć koszty funkcjonowania firm o 40,4 mld EUR. Warunkiem jest zaaprobowanie wniosków Komisji Europejskiej (KE) przez Radę UE i Parlament Europejski (PE). Dotyczy to w szczególności dwóch propozycji KE: ułatwienia fakturowania elektronicznego w dziedzinie podatku VAT (redukcja kosztów o 18 mld EUR) oraz zwolnienia mikroprzedsiębiorstw z obowiązków w zakresie rachunkowości (7 mld EUR oszczędności).

— Mamy nadzieję, że państwa członkowskie i PE poprą nasze wnioski. Lepsze stanowienie prawa jest jednak aktualnym zadaniem. Nie chodzi tylko o zmianę złych przepisów, lecz także o udoskonalenie dobrych regulacji przy użyciu nowych technologii i innowacji. Dalsze upraszczanie prawa europejskiego i krajowego, bez szkody dla interesów społecznych, będzie istotnym elementem działań komisji następnej kadencji na rzecz ożywienia gospodarczego — zapowiada José Manuel Barroso, przewodniczący KE.

Małe i średnie firmy są bardzo wrażliwe na obciążenia administracyjne. Dlatego same występowały do KE o ograniczanie biurokracji i upraszczanie przepisów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MILO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Unia chce ulżyć firmom