Unia dofinansuje termy

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 2010-04-23 12:13

Władze Jeleniej Góry podpisały umowę z PM Group, która dopilnuje budowy kompleksu basenów termalnych w Cieplicach.

Budowa za 55 mln zł rozpocznie się w Cieplicach.

Przez ponad półtora roku PM Group Polska będzie nadzorowała budowę Term Cieplickich, które do końca 2011 r. mają stanąć nieopodal najstarszego w Polsce uzdrowiska w Cieplicach. Kosztem około 55 mln zł powstanie całoroczny kompleks basenowo- -rekreacyjny, wykorzystujący wody termalne o właściwościach leczniczych.

Na terenie Cieplicko-Dolnośląskiego Centrum Rekreacji Wodnej powstaną baseny, a także centrum odnowy biologicznej, w którym znajdą się m. in. sauny, bicze wodne, grota śnieżna i lodowa fontanna.

Ośrodek będzie się składał z wewnętrznego basenu rekreacyjnego z czterema torami do pływania o długości 25 m każdy, dwóch brodzików oraz dwóch basenów termalnych, których frag- menty znajdą się na zewnątrz obiektu. Na piętrze budynku powstaną punkty gastronomiczne oraz antresola widokowa.

— Jako inżynier kontraktu zajmiemy się nadzorem nad inwestycją, począwszy od weryfikacji kosztów, przez przygotowanie przetargu na generalnego wykonawcę, po uruchomienie centrum rekreacji wodnej — wyjaśnia Adam Rak, koordynator projektów i ekspert ds. ochrony środowiska w PM Group Polska.

Termy powstaną na działce o powierzchni około 1,4 ha, na terenie po fabryce maszyn papierniczych. Autorami projektu są architekci z Biura Projektów i Realizacji Inwestycji MWM w Gliwicach.

Władze Jeleniej Góry zakładają, że każdego roku z term cieplickich skorzysta około 195 tys. mieszkańców i turystów. Inwestycja będzie dofinansowana przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Na mocy umowy z Polską Organizacją Turystyczną wysokość unijnej dopłaty do budowy kompleksu w Ciepli-cach to 18 mln zł.