Unia wspiera Warszawę

Małgorzata Grzegorczyk
13-12-2005, 00:00

Stolica otrzyma 1 mld zł funduszy UE na rozbudowę systemu oczyszczania ścieków. Dzięki temu uchroni się przed miliardową karą.

Wczoraj Danuta Hübner, komisarz UE ds. polityki regionalnej, podpisała decyzję o przyznaniu Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Warszawie 248 mln EUR (prawie miliard złotych) na projekt „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”.

— To środki na trzecią fazę projektu, czyli modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków Czajka oraz budowę układu przesyłu ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do tej oczyszczalni. Koszt projektu to 1,6 mld zł. 38 mln EUR (146 mln zł) to środki własne MPWiK, a 118 mln EUR (454 mln zł) powinniśmy otrzymać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, bo pożyczka została wstępnie uzgodniona — mówi Stanisław Bortkiewicz, prezes MPWiK.

Koniec z brudną stolicą

Dziś 70 proc. ścieków z Warszawy trafia bezpośrednio do Wisły.

— Do 2010 r. kary przekroczą 1 mld zł, ale jeśli Warszawa do 2010 r. przestanie zanieczyszczać Wisłę, zostaną umorzone. Teraz jest na to szansa — uważa Stanisław Bortkiewicz.

Trzeci etap już został rozpoczęty. Trwają przetargi na wybór konsultantów do projektu Czajka. W przyszłym roku inwestycje mają wynieść 50 mln EUR, a w następnych latach 250-400 mln EUR rocznie. Trzeci etap ma się zakończyć w 2010 r. Czwarty to rozbudowa sieci kanalizacyjnej.

Poprzednie dwie fazy realizowane były częściowo również z unijnych funduszy.

— Były to oczyszczalnia ścieków Południe, która została uruchomiona w październiku, oraz modernizacja i przebudowa ujęć wody — ten etap jest jeszcze w trakcie wykonania — wymienia prezes MPWiK.

Czas na inwestycje

Stanisław Bortkiewicz podkreśla, że przez lata MPWiK tylko eksploatował wiekową infrastrukturę — filtry mają 120 lat, Gruba Kaśka 40 lat, a oczyszczalnia Czajka 20 lat. Firma zaczęła jednak inwestycje. W 2003 r. wydała 60 mln zł, w ubiegłym 200 mln zł, a w tym roku wyda 300 mln zł.

W MPWiK Warszawa pracuje 2,7 tys. osób. W ostatnich latach przybyło kilkudziesięciu pracowników odpowiedzialnych za procesy inwestycyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Unia wspiera Warszawę