Czytasz dzięki

Unibail Rodamco (warunkowo) może przejąć galerie

ANP
opublikowano: 13-07-2010, 00:00

Inwestor będzie mógł włożyć do portfela Arkadię i Wileńską, jeśli odda kontrolę nad Złotymi Tarasami.

Inwestor będzie mógł włożyć do portfela Arkadię i Wileńską, jeśli odda kontrolę nad Złotymi Tarasami.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zgodził się na transakcję, zawartą między właścicielami największych galerii handlowych w Warszawie. Chodzi o plan przejęcia przez Unibail Rodamco (największego w Europie właściciela centrów handlowych oraz współwłaściciela Galerii Mokotów i Złotych Tarasów) od konsorcjum Simon Property Group i Ivanhoe Cambridge dwóch innych stołecznych galerii: Arkadii i Wileńskiej. Przypomnijmy, że w lutym tego roku Unibail kupił za 715 mln EUR udziały w siedmiu centrach handlowych we Francji i w Polsce. Urząd wydał jednak wczoraj zgodę warunkową. Unibail będzie musiał się wyzbyć do połowy stycznia 2011 r. wszelkich praw związanych ze sprawowaniem współkontroli nad Złotymi Tarasami lub je sprzedać inwestorowi nienależącemu do grupy kapitałowej przejmującego. Urząd uznał, że udział łączących się spółek w rynku wynajmowanych powierzchni handlowo-usługowych w dużych galeriach handlowych na terenie stolicy jest wyższy od przewidzianych przez ustawę antymonopolową 40 proc. A to wiązałoby się z uzyskaniem pozycji dominującej. Chcąc uniknąć sytuacji, w której Unibail miałby przewagę rynkową nad m.in. najemcami, UOKiK zdecydował się na udzielenie zgody warunkowej. Z takiego klucza w latach 2002-09 skorzystał zaledwie 12 razy.

— To mało jak na kilkaset zgód wydawanych każdego roku. Czasem zgoda warunkowa może zamienić się w zakaz koncentracji, jeżeli podmiot nie spełni odpowiednich warunków — mówi Małgorzata Cieloch, rzeczniczka UOKiK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane