Unijne dotacje wysypią się z rogu obfitości

opublikowano: 19-11-2017, 22:00

W przyszłym roku firmy będą mogły przebierać w konkursach jak w ulęgałkach. Wrócą grantowe hity, będą też nowości

Znamy już przyszłoroczny harmonogram naborów z grantami dla firm. Na razie w puli Inteligentnego Rozwoju (POIR), największego programu wspierającego przedstawicieli biznesu, jest co najmniej 6,1 mld zł. Najpewniej Ministerstwo Rozwoju (MR) dorzuci jeszcze trochę pieniędzy. Już wiadomo, że resort planuje przynajmniej 25 konkursów.

Strumień unijnego dofinansowania popłynie do małych graczy, którzy stawiają na prace B+R, nowatorskie produkty i usługi oraz na podbój nowych rynków. Nabory będą skierowane też do przedsiębiorców z branż o największym potencjale rozwojowym. Poniżej przedstawiamy najbardziej atrakcyjne dla firm szanse na zdobycie grantów Anno Domini 2018.

Szybka ścieżka

W nowym harmonogramie nie mogło zabraknąć dotacji dla przedstawicieli biznesu, którzy chcą realizować projekty B+R o dużym potencjale innowacyjnym. Wsparcie, podobnie jak w poprzednich latach, zapewni im „szybka ścieżka”, czyli poddziałanie 1.1.1. To najpopularniejszy instrument dotacyjny wśród przedsiębiorców. Do wzięcia będzie łącznie aż 2,85 mld zł. Dofinansowanie jest dostępne zarówno dla małych, jak i dużych graczy, ale z regionów słabiej rozwiniętych. Zalicza się do nich wszystkie województwa oprócz Mazowsza. W nadchodzącym roku pula pieniędzy w konkursie „szybkiej ścieżki” dla małych i średnich firm skurczy się niestety do 700 mln zł. Resort rozwoju zauważył, że domeną drobnych przedsiębiorców są mniej ryzykowne przedsięwzięcia o niższej wartości. Dosypie jednak 550 mln zł maluchom, którzy mają niewielkie doświadczenie w inwestycjach B+R. Zyskają też giganci, którzy chętnie podejmują duże ryzyko biznesowe. Przewidziano dla nich 700 mln zł zamiast 350 mln zł. To wynik tego, że ministerstwo docenia ich projekty B+R. W 2018 r. nie zabraknie też grantów dla szefów firm, którzy mają status Seal of Excellence. Potwierdza on wysoką jakość merytoryczną przedsięwzięć ubiegających się o dotacje w ramach „Instrumentu dla MSP” (SME Instrument), będącego częścią programu Horyzont 2020. Budżet naboru wyniesie 50 mln zł.

Programy branżowe

Na solidny zastrzyk kapitału mogą liczyć firmy z czterech branż w ramach sektorowych programów B+R (działanie 1.2). Strumień unijnego wsparcia, podobnie jak w tym roku, popłynie do branży recyklingu surowców mineralnych i drewna, motoryzacyjnej i farmaceutycznej. Nowością jest InnoShip — instrument finansujący przedsięwzięcia przedstawicieli sektora stoczniowego. Budżet wszystkich sektorowych konkursów wyniesie 700 mln zł, czyli o ponad 300 mln zł mniej niż w tym roku. Widać, że MR stawia na programy branż o największym potencjale. Warto zauważyć, że konkursy dotacyjne dla konkretnych sektorów są odpowiednio dopasowane do potrzeb przedsiębiorców i dlatego większość firm otrzymuje wnioskowane wsparcie. Resort rozwoju zastanawia się nad stworzenem innych programów — może ogłosić je w 2019 r., pod warunkiem, że znajdą się na nie pieniądze.

Centra B+R

Również w przyszłym roku przedstawiciele biznesu będą mogli powalczyć o granty na nowatorską aparaturę i technologie (działanie 2.1). MR planuje ogłosić nabór w drugim kwartale. Nie ujawnia na razie wielkości budżetu, jaki zamierza przeznaczyć na ten cel.

Kredyt na innowacje

Już po raz kolejny nowatorskie firmy MSP będą mogły ubiegać się o preferencyjne finansowanie na wdrażanie nowych technologii (poddziałanie 3.2.2) w ramach „Kredytu na innowacje technologiczne”. To drugi obok szybkiej ścieżki dotacyjny hit dla przedsiębiorców. Konkurs z grantami rozpocznie się 15 lutego, a zakończy 24 maja. Co ważne, będzie podzielony na trzy rundy. Do zgarnięcia jest 550 mln zł, czyli o 150 mln zł więcej niż w tym roku.

Bony na innowacje

Kolejną dotacyjną szansą dla drobnego biznesu są „Bony na innowacje” (poddziałanie 2.3.2.). Do podziału między beneficjentów jest łącznie 135 mln zł. Przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać bony na zakup usługi polegającej na opracowaniu nowego wyrobu, projektu wzorniczego lub technologii. Jej wykonawcą mogą być nie tylko jednostki naukowe, ale również mniejsze podmioty prowadzące prace B+R i specjalizujące się w wąskiej dziedzinie, w jakiej działają wnioskodawcy.

Projekty aplikacyjne

O granty na pionierskie projekty z poddziałania 4.1.4 będą mogły powalczyć firmyi zespoły badawcze, które potrafią grać w jednej drużynie. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosi konkurs 16 kwietnia. Przedsiębiorcy i naukowcy, którzy zamierzają wspólnie opracować innowacyjne rozwiązania, będą mieli dwa miesiące na składanie wniosków. Konkurs zostanie podzielony na rundy, a jego budżet rządowa agencja przedstawi w późniejszym terminie.

Agendy naukowo-badawcze

W przyszłym roku nie zabraknie też dotacji dla przedstawicieli biznesu i nauki, którzy chcą wspólnie realizować przedsięwzięcia obejmujące badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe (poddziałanie 4.1.2). W ramach projektów firmy sfinansują większość prac B+R, a instytuty badawcze udostępnią im fachowców i nowatorskie rozwiązania. Do podziału między wnioskodawców jest 300 mln zł, czyli o 140 mln zł mniej niż w tym roku. Co ważne, przedsięwzięcia powinny wpisywać się w regionalne agendy naukowo-badawcze.

Programy strategiczne

NCBR postawiło także na wsparcie badań w trzech województwach (lubelskim, łódzkim i śląskim). Projekty zrealizują jednostki naukowe, samodzielnie lub we współpracy z przedsiębiorcami (poddziałanie 4.1.1). Władze wspomnianych regionów przeanalizowały potencjał inicjatyw i potrzeby badawczo-rozwojowe. Zrealizują te przedsięwzięcia, bo chcą specjalizować się w konkretnych dziedzinach. Niewykluczone, że do rządowej agencji propozycje będą składały również inne województwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane