Unijny trybunał zajmie się błędami na fakturze

opublikowano: 29-04-2018, 22:00

Polski sąd bada sprawę odmowy odliczenia VAT z powodu źle określonej nazwy towaru — i chce poznać opinię TSUE.

Europejski trybunał oceni, czy przedsiębiorca może korzystać ze swoich praw w rozliczaniu podatku od towarów i usług (VAT) w przypadku błędu na wystawionej fakturze. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) we Wrocławiu skierował w tej sprawie pytanie prejudycjalne.

Wrocławski WSA zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z kwestią, czy w okolicznościach rozpatrywanego przez polski sąd sporu — który nie dotyczy oszustwa podatkowego— przepisy unijnej dyrektywy i reguły systemu VAT, zwłaszcza zasada jego neutralności i proporcjonalności, nie stoją na przeszkodzie, jeśli chodzi o krajową praktykę polegającą na odmowie prawa do odliczenia podatku z faktur zawierających błędy w opisie towaru (sygn. I SA/Wr 257/18).

Jak informuje Magdalena Jaworska z Crido Taxand, rozpatrywana przez sąd sprawa dotyczy postępowania kontrolnego za luty i marzec 2013 r., w którym organy zakwestionowały prawo do odliczenia podatku naliczonego na fakturach z błędną nazwą towaru. W trakcie prowadzonych czynności, przed wydaniem decyzji, podatnik przedstawił wszelkie niezbędne wyjaśnienia i dokumenty potwierdzające istnieniei szczegółowe cechy towarów będących przedmiotem transakcji.

Ponad dwa lata temu TSUE wypowiedział się w podobnej sprawie (C-516/14 Barlis). Orzekł, że „organy podatkowe nie mogą odmówić prawa do odliczenia VAT tylko na tej podstawie, że faktura nie spełnia przesłanek wymaganych w art. 226 pkt 6 i 7 dyrektywy 2006/112, jeżeli dysponują one wszystkimi informacjami do zbadania, że spełnione są przesłanki materialne dotyczące tego prawa”.

— Miejmy nadzieję, że trybunał utrzyma dotychczasowe pozytywne dla podatników podejście i przyzna, że forsowana przez polskich kontrolujących praktyka idzie za daleko — stwierdza Magdalena Jaworska. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy