United Arlines coraz bliższe bankructwa

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 06-12-2002, 00:00

United Airlines czeka nieuchronne bankructwo. Gwoździem do trumny spółki jest odmowa rządu federalnego udzielenia gwarancji na kredyt, który umożliwiłby finansowanie dalszej działalności drugiego przewoźnika na świecie.

Rząd Stanów Zjednoczonych nie wyraził zgody na udzielenie poręczenia kredytu amerykańskim liniom lotniczym United Airlines (UA). Dla spółki oznacza to niechybne bankructwo.

Drugi na świecie przewoźnik liczył na to, że rząd zapewni mu 1,8 mld USD (7,2 mld zł) na pokrycie kosztów dalszej działalności operacyjnej.

Jednak Urząd Regulacji Transportu Lotniczego stwierdził, że biznesplan przedstawiony przez UA „nie grał finansowo” i odmówił przyznania gwarancji. Być może zaszkodził wówczas brak porozumienia ze związkami zawodowymi, które nie zgodziły się na propozycję ograniczenia płac około 700 mln USD (2,8 mld zł). Takie cięcie zarobków było wymagane do pozyskania przez UA pomocy z kasy państwowej wysokości 1,8-2 mld USD (7,2-8 mld zł). Co ciekawe, potem pracownicy zmienili zdanie, ale była to już musztarda po obiedzie.

Firma wciąż jednak prowadzi rozmowy z bankami, dotyczące kredytów na pokrycie długu, którego termin spłaty zbliża się wielkimi krokami. W poniedziałek UA odroczyły termin spłaty 375 mln USD (1,5 mld zł). W grudniu spółkę czeka jednak jeszcze wypłata 70 mln USD (28 mln zł) dodatkowych świadczeń dla pracowników. W sytuacji, gdy rząd nie udzielił gwarancji, a spółka nie dogada się z bankami, UA będą musiały ogłosić bankructwo.

UAL, właściciel United Airlines, negocjuje teraz w sprawie finansowania reorganizacji spółki pod osłoną prawa upadłościowego. Oznaczałoby to, że w momencie ogłoszenia bankructwa UA nie będą musiały zabezpieczać zobowiązań wobec wierzycieli.

Spółka na gwałt szuka oszczędności. Już zwolniła tysiąc pracowników, a w ciągu kolejnych dwóch miesięcy zamierza obciąć zatrudnienie o 352 pilotów. To i tak nie pomoże przewoźnikowi w wyjściu na prostą.

Według szacunków, amerykańskie linie lotnicze zakończą ten rok łączną stratą sięgającą 9 mld USD (36 mld zł).

Na koniec ubiegłego roku strata spółki wyniosła 7,7 mld USD (30,8 mld zł). Wczoraj wartość akcji UA spadła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / United Arlines coraz bliższe bankructwa