Universal dostał decyzję

Artur Sulejewski
opublikowano: 19-05-1999, 00:00

Universal dostał decyzję

UNIVERSAL ZNIKA Z GIEŁDY: Zarządzany przez Dariusza Przywieczerskiego Universal jest pierwszą firmą giełdową, która wbrew swojej woli straciła stutus spółki publicznej. Decyzję taką podjęła instytucja kontrolująca rynek. fot. ARC

Universal otrzymał decyzję KPWiG z dnia 30 kwietnia w sprawie wykluczenia firmy z publicznego obrotu. Spółka zapowiedziała już wniesienie odwołania do NSA.

Dodatkowo na zakończenie publicznej kariery warszawski konglomerat będzie musiał zapłacić karę pieniężną wysokości 500 tys. zł za naruszanie obowiązków wynikających z ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

W związku z doręczeniem, decyzja organu nadzorującego polski rynek kapitałowy stała się ostateczna. W zaistniałej sytuacji Universalowi przysługuje prawo skierowania skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji. Jednak wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania decyzji Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Władze GPW na informacje ze strony KPWiG zareagowały błyskawicznie. We wtorek giełda zawiesiła możliwość handlowania walorami Universalu. Inwestorzy akceptujący wysokie ryzyko pozbawieni zostali szans spekulacyjnej gry. W poniedziałek znaleźli się chętni, którzy na fixingu skłonni byli zapłacić za każdą akcje 0,59 zł — o 47,5 proc. więcej niż na ostatniej sesji w ubiegłym tygodniu. Miłośników hazardowych zagrywek nie brakowało także w trakcie poniedziałkowych notowań ciągłych. W godzinach popołudniowych właściciela zmieniło 1977 bloków (na każdy składa się 500 papierów). Na ich zamknięcie kurs ustalił się na poziomie 0,76 zł. W trakcie sesji zawierano transakcje nawet po 0,99 zł. Inwestorzy, którzy nie zlikwidowali w poniedziałek swoich pozycji, na dłuższy czas pozostaną akcjonariuszami Universalu.

Czasu na zamknięcie pozycji było wystarczająco dużo. Z papierami pozostaną najbardziej zagorzali spekulanci, którzy musieli liczyć się z konsekwencjami swoich decyzji. Stanowisko KPWiG trzeba ocenić pozytywnie. Universal permanentnie łamał obowiązujące przepisy. To wykluczenie będzie przestrogą dla innych emitentów i wyjdzie na dobre całemu rynkowi — powiedział jeden z maklerów pragnący zachować anonimowość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Universal dostał decyzję