Universal może wciąż liczyć na przetrwanie

Artur Burak
opublikowano: 27-11-1998, 00:00

Universal może wciąż liczyć na przetrwanie

JESZCZE RAZ SIĘ UDAŁO: Obecny na zebraniu wierzycieli Dariusz Przywieczerski, prezes Universalu, sprawiał wrażenie, jakby od samego początku był pewien, że głosowanie nad układem zakończy się dla niego pomyślnie. fot. ARC

Wierzyciele Universalu zgodzili się na zawarcie układu w sprawie spłaty 339 mln zł zobowiązań spółki.

Jednocześnie nadzorca Universalu odrzucił alternatywną — bardziej korzystną dla wierzycieli Universalu — propozycję układu zaproponowanego przez BGŻ.

Powodzenie układu uzależnione jest od tego, czy Universal zdoła sprzedać nieruchomość u zbiegu ulic Grzybowskiej i Karolkowej w Warszawie, którą interesuje się zagraniczny bank. Wartość tej nieruchomości, według nadzorcy, wynosi około 90 mln zł.

Zdaniem sędziego Dariusza Czajki, układ z wierzycielami uprawomocni się dopiero wtedy, gdy zostanie oddalone zażalenie od wniosku o wstrzymanie postępowania upadłościowego (bank, który złożył zażalenie głosował za przyjęciem układu) oraz sfinalizuje się transakcję sprzedaży nieruchomości przy Grzybowskiej.

Zaproponowany przez Tadeusza Kochorewicza, nadzorcę Universalu, układ zakłada, że wszystkie zobowiązania o wartości niższej niż 20 tys. zł zostaną spłacone w całości w pierwszej racie. Pozostałe, wraz z odsetkami, będą zredukowane o 40 proc., a ich spłata zostanie rozłożona na pięć rat. 5 proc. zredukowanej sumy zobowiązań ma być spłacone do 15 stycznia przyszłego roku wraz z długami wobec drobnych wierzycieli. Pozostałe raty będą spłacane na koniec lat 1999 (15 proc. całej kwoty), 2000 (20 proc.), 2001 (30 proc.), 2002 (30 proc.).

Universal pozbędzie się większości akcji i udziałów w spółkach zależnych (było ich około 60). W grupie kapitałowej Universalu pozostanie osiem firm. Planowana jest także redukcja zatrudnienia w spółce, do końca przyszłego roku łącznie o 10 proc. Universal wycofa się także z uruchomionych już inwestycji na Wschodzie. Z szacunków nadzorcy Universalu wynika, że na koniec tego roku firma wypracuje 100 mln zł środków pieniężnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Burak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Universal może wciąż liczyć na przetrwanie