Universal: powrót akcji

Michał Kobosko
opublikowano: 25-08-1999, 00:00

Universal: powrót akcji

ODCHUDZANIE: Władze Universalu topnieją w oczach. Po tym, jak 1 lipca z zarządu odeszło dwoje wiceprezesów, ścisłe kierownictwo firmy tworzą już tylko prezes Dariusz Przywieczerski i wiceprezes Lucyna Czajkowska. fot.ARC

Dobra wiadomość dla tych giełdowych spekulantów, którzy do ostatniej chwili pozostali wierni Universalowi. Za kilka tygodni ruszy za pośrednictwem jednego lub kilku sieciowych biur maklerskich niepubliczny wtórny obrót akcjami warszawskiej spółki.

W biurze zarządu Universalu powiedziano nam, że trwają jeszcze rozmowy z biurami i z KDPW. Jednak władze spółki, która czeka na decyzję NSA w sprawie o przywrócenie do obrotu publicznego, liczą, że być może jeszcze w I połowie września akcje wrócą do obrotu. Jego organizatorem będą biura maklerskie dysponujące największą siecią, zapewne CDM Pekao SA lub IDM PKO BP (bądź oba te biura razem).

Zanim handel papierami dawnego „cesarza spekulacji” ruszy na nowo, akcjonariusze spółki podejmą decyzję w sprawie jej dalszego istnienia. WZA odbedzie się 31 sierpnia, ale trudno na nim oczekiwać sensacyjnych decyzji. Ogromną przewagę głosów mają bowiem nadal dwie brytyjskie spółki inwestycyjne (Servepart i Ullman Shore), które są wiązane z osobą Dariusza Przywieczerskiego. Ponadto znaczące pakiety zarejestrował sam prezes oraz należąca w 100 proc. do Universalu szwajcarska spółka HAKABE.

Wobec braku opozycji na WZA warszawski holding będzie istniał dalej, ale jego losy są niepewne. Raport skonsolidowany za 1998 r., który ma być zatwierdzony we wtorek, nie pozostawia złudzeń. Firma prowadzi program naprawczy, ale jego powodzenie zależy od wyprzedaży majątku. Na koniec 1998 r. w grupie było 37 spółek zależnych i 13 stowarzyszonych. Niektóre z nich przynosiły poważne straty: Silpol — 41,4 mln zł, Univ- -Comp — 35,6 mln zł, Norblin — 14 mln zł, Komiko — 10,6 mln zł.

Plan zakłada, że po kuracji wstrząsowej w holdingu pozostanie niewielka grupa spółek handlowych, takich jak Unidom, Uniset, Univ-Comp i Univar. Z grupy znikną m.in. Unimil (kupi go krakowska spółka CODE, która już włada biurowcem Universalu), Agro-Universal, Trans Universal Poland i Norblin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu