Uniwersytet Jagielloński świętuje 650-lecie

PAP
opublikowano: 10-05-2014, 11:45

Uniwersytet Jagielloński - najstarsza polska uczelnia świętuje 650-lecie istnienia. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przywołując słowa Jana Pawła II mówił, że „niewiele jest rzeczy równie ważnych w życiu człowieka i społeczeństwa, jak posługa myślenia”.

Rektor, prorektorzy i studenci UJ złożyli rano w Katedrze na Wawelu kwiaty przy grobach fundatora uczelni króla Kazimierza Wielkiego i odnowicieli Akademii Krakowskiej króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi. Przed mszą św. odprawioną w intencji społeczności akademickiej bił dzwon "Zygmunt".

Kard. Dziwisz przypomniał w homilii, że św. Jan Paweł II był studentem polonistyki, a następnie absolwentem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1953 r. habilitował się zanim wydział ten został z uczelni usunięty.

"W 1983 roku już jako papież został doktorem honoris causa wszystkich wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedyś powiedział, że niewiele jest rzeczy równie ważnych w życiu człowieka i społeczeństwa, jak posługa myślenia. Jako profesor, biskup, a potem papież wiele mówił o intelektualnej i moralnej odpowiedzialności" – powiedział w homilii metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz przywołał przemówienie Jana Pawła II z uroczystości nadania mu doktoratu honoris causa UJ. Papież powiedział wtedy, że stykając się na co dzień z UJ ani na chwilę nie stracił świadomości, że „obcuję z wielkością, jedną z tych, które stanowią o miejscu mojej Ojczyzny w dziejach ogólnoludzkiej kultury”. Jan Paweł II życzył uczelni, by pozostała wierna dewizie: „Więcej znaczy rozum niż siła” („Plus ratio, quam vis”) i przyczyniała się do „ugruntowania całego życia polskiego na fundamentach mądrości, wiedzy i prawości”.

Ze Wzgórza Wawelskiego do Auditorium Maximum ulicami miasta przejdzie Orszak Akademicki, a w nim studenci i doktoranci, wykładowcy i władze 15 wydziałów uczelni, goście zaproszeni na jubileusz, doktorzy honoris causa, byli rektorzy oraz obecni prorektorzy i rektor UJ.

W południe rozpocznie się uroczyste posiedzenie Senatu UJ z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, który otrzyma złoty medal "Plus Ratio Quam Vis".

Akademia Krakowska - późniejszy Uniwersytet Jagielloński został założony w 1364 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane