UOKiK poci się nad fitnessem

opublikowano: 07-05-2019, 22:00

Benefit Systems oczekiwał, że postępowanie antymonopolowe przeciw niemu skończy się do 30 kwietnia. Potrwa dłużej.

Jedno z największych i najciekawszych postępowań antymonopolowych prowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) jest jeszcze daleko od mety. W czerwcu ubiegłego roku urząd ogłosił, że rozpoczął postępowanie przeciw 16 przedsiębiorstwom, w większości powiązanym z giełdową grupą Benefit Systems (znaną jako operator programu Multisport), oraz sześciu menedżerom. Chodziło o podejrzenie zmowy na rynku fitness, w ramach której operatorzy klubów mieli odmawiać współpracy rywalom Benefit Systems, np. spółce OK System. Potencjalna kara za takie naruszenie jest bardzo wysoka — to 10 proc. rocznych obrotów.

„Przewidywany termin zakończenia postępowania antymonopolowego zgodnie z otrzymanym w dniu 28 listopada 2018 r. postanowieniem prezesa UOKiK będzie przypadałna dzień 30 kwietnia 2019 r.” — informował Benefit Systems w ostatnim raporcie rocznym.

30 kwietnia przyszedł i minął, a informacji o zakończeniu postępowania brak. Co się stało?

— Postępowania z zakresu ochrony konkurencji mają charakter bardzo złożony i wymagają analizy dużej ilości informacji w złożonych kontekstach rynkowych. Sprawa fitness dotyczy dużej liczby podmiotów oraz zarówno kwestii podejrzenia podziału rynku, jak i wykraczającego poza dozwolone działania utrudniania dostępu do niego. Po raz pierwszy urząd bada również kwestie osobistej odpowiedzialności osób zarządzających za ewentualne naruszenie — tłumaczy Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK.

Przedstawiciele urzędu antymonopolowego podkreślają, że „czas trwania postępowania w sprawie fitness nie odbiega od czasu, jaki na badanie spraw i wysłuchanie stron postępowań poświęcają organy ochrony konkurencji w innych krajach UE oraz Komisja Europejska”.

— Prowadzimy postępowanie. Analizujemy zebrany materiał, a na temat terminu [jego zakończenia — red.] nie spekulujemy — mówi Małgorzata Cieloch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu