UOKiK przejmuje sprawę ITI i Canal+ od KE

DI
20-03-2012, 11:43

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbada koncentrację grup medialnych ITI i Canal+. Po raz pierwszy przedsiębiorcy poprosili Komisję Europejską o przekazanie transakcji polskiemu urzędowi antymonopolowemu.

Komisja Europejska oraz krajowe organy antymonopolowe uprawnione są do badania rynkowych skutków fuzji i przejęć. Zasadniczym warunkiem, który przesądza o tym czy wniosek rozpatruje Komisja Europejska jest wspólnotowy wymiar danej koncentracji. KE analizuje transakcje, w których łączny światowy obrót wszystkich uczestników wynosi co najmniej 2,5 mld euro. Z kolei prezes UOKiK właściwy jest w sprawach koncentracji, które wywołują lub mogą wywoływać skutki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jednocześnie nie mają wymiaru wspólnotowego.

Uczestnicy transakcji, która ma wymiar wspólnotowy mogą jednak złożyć do KE wniosek o zbadanie jej skutków przez kraj członkowski – jeżeli może wywierać ona znaczący wpływ na konkurencję w danym państwie. W takim przypadku Komisja może przekazać sprawę do narodowego organu antymonopolowego, który może wyrazić zgodę na ocenę skutków danej transakcji.

Tak było w przypadku przekazanej dziś polskiemu urzędowi antymonopolowemu przez Komisję Europejską koncentracji obejmującej dwie transakcje – pierwsza polega na przejęciu wspólnej kontroli przez grupy medialne Canal+ i ITI nad spółką TVN. Druga – obejmuje przejęcie wspólnej kontroli przez grupę Canal+ i TVN nad płatnymi telewizjami Cyfra+ i ITI Neovision.

Grupa Canal+ należy do międzynarodowej grupy Vivendi. Działa głównie we Francji zajmując się produkcją, dystrybucją i marketingiem kanałów telewizyjnych na wszystkich rodzajach platform. W Polsce Canal+ działa poprzez operatora oferującego usługi płatnej telewizji satelitarnej – Cyfra+.

Grupa ITI - International Trading and Investment Holdings – prowadzi działalność rozrywkowo-medialną, w szczególności oferuje transmisje telewizyjne, płatną telewizję satelitarną, usługi online oraz działa w branży wydawniczej. Do grupy należą m.in. spółka telewizyjna TVN - nadawca kilku licencjonowanych płatnych kanałów tematycznych oraz ITI Neovision, właściciel platformy telewizji satelitarnej n.

Biorąc pod uwagę, że planowane efekty rozpatrywanej transakcji będą miały miejsce w Polsce, sprawa została przekazana do UOKiK. Zdaniem Komisji Europejskiej, polski urząd antymonopolowy ma doświadczenie w ocenie sektora telewizyjnego i reklamowego, co znalazło odzwierciedlenie w wydanych do tej pory decyzjach dotyczących tego obszaru. UOKiK zgodził się na przejęcie sprawy.

Postępowanie antymonopolowe w tej sprawie zostanie wszczęte przez prezes Urzędu, po wpłynięciu wniosku do UOKiK.

To pierwszy przypadek, kiedy przedsiębiorca wnioskuje o przejęcie transakcji przez polski urząd antymonopolowy. Jak pokazuje praktyka, przedsiębiorcy z pozostałych państw UE sporadycznie korzystają z tego przywileju. W latach 1990-2011 stało się tak jedynie w 67 sprawach na blisko 5 tys. transakcji zgłoszonych Komisji Europejskiej. Wszystkie z nich zostały przekazane urzędom krajowym i były przez nie rozpatrywane.

Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / UOKiK przejmuje sprawę ITI i Canal+ od KE