UOKiK przygląda się e-kajdankom

opublikowano: 04-06-2018, 22:00

Resort sprawiedliwości nie stwierdził nieprawidłowości w przetargu na e-kajdanki i podpisał wartą 97 mln zł umowę. Teraz sprawie przygląda się UOKiK.

W ostatnim dniu kwietnia Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) podpisało z konsorcjum Enigmy z grupy giełdowego Compu, EBS, Impel Monitoring i ITM Poland wartą 96,6 mln zł umowę na eksploatację i rozwój Systemu Dozoru Elektronicznego (SDE). Wcześniej informowaliśmy, że MS analizuje okoliczności wpłynięcia tylko jednej oferty w przetargu na e-kajdanki. Teraz sprawie postanowił przyjrzeć się UOKiK.

Zobacz więcej

Fot. Reuters - Forum

— Potwierdzam, że wszczęliśmy postępowanie wyjaśniające w sprawie przetargu na elektroniczny dozór. Nasz urząd zbada m.in., czy przedsiębiorcy startujący w ramach konsorcjum mieli możliwość samodzielnego wystartowania w przetargu i realizacji zamówienia. Jest to wstępny etap działań UOKiK, postępowanie prowadzone jest na razie w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcom — mówi Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK.

Zwraca jednocześnie uwagę, że UOKiK nie kwestionuje co do zasady możliwości tworzenia konsorcjów na potrzeby przetargów. Jednak zgodnie z prawem ochrony konkurencji, jeżeli utworzenie konsorcjum nie jest niezbędne do udziału w przetargu, wówczas współpraca z innymi podmiotami może powodować ograniczenie konkurencji.

Przypomnijmy, że w przetargu na SDE ofertę złożyło jedynie konsorcjum Enigmy. Cena zaproponowana przez konsorcjum wynosiła 96,62 mln zł brutto i okazała się 3 proc. niższa niż budżet zamówienia określony na 99,63 mln zł. To było trzecie rozdanie na usługi związane z SDE. Pierwszy kontrakt na budowę systemu w 2009 r. pozyskało konsorcjum Comp. W 2014 r. utraciło go, gdyż przetarg wygrało konsorcjum Impel Security, SMT Software, EBS i ITM Poland. Batalię o kontrakt stoczyło wówczas pięciu wykonawców, a budżet zamawiającego wynosił 431 mln zł brutto. Kontrowersje wokół ostatniego przetargu wynikają z faktu, że w konsorcjum siły połączyli wcześniejsi konkurenci. Wcześniej przedstawiciele konsorcjum Enigmy informowali, że jego kształt nie powoduje ograniczania konkurencji, a Enigma już dwa lata wcześniej z jednym ze współkonsorcjantów — EBS — rozpoczęła współpracę w zakresie R&D. Spółki uczestniczyły już wspólnie w kilku przetargach, zarówno w Polsce, jak i na terenie UE, dotyczących różnych technologii, m.in. RF ID. Przekonywali, że konsorcjum jest optymalne i nikt z jego członków nie mógłby wystartować w tym postępowaniu samodzielnie, a dobór konsorcjantów pozwolił spełnić wszystkie formalne oczekiwania ministerstwa, jak również uprawdopodobnić wykonanie zamówienia w terminach oczekiwanych przez zamawiającego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu