UOKiK skontroluje sprzedawców RTV/AGD

DI
opublikowano: 19-04-2013, 00:00

Regulator sprawdzi, czy oferowany na rynku sprzęt ma etykiety efektywności energetycznej. Za nieoznakowane urządzenia będą kary.

Dostawcy i dystrybutorzy sprzętu RTV i AGD mają od lutego tego roku obowiązek informowania o tym, ile energii zużywa dane urządzenie. Jeszcze w tym roku ruszą kontrole sprawdzające, czy jest on przestrzegany — podaje agencja Newseria.

— Przede wszystkim będziemy sprawdzać uwidacznianie etykiet efektywności energetycznejw placówkach handlowych, tam gdzie produkty wystawiane są na sprzedaż. W przyszłości zamierzamy również pobierać próbki do badań takich produktów, aby sprawdzić zgodność z rzeczywistością parametrów technicznych umieszczonych na etykiecie lub w karcie — zapowiada Jadwiga Gunerka, zastępczyni dyrektora Departamentu Nadzoru Rynku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Próbki do badań, czyli sprzęt AGD i RTV, będą pobierane w sklepach, w magazynach, u dostawców i przekazywane do badań laboratoryjnych. Po przeprowadzeniubadań będą zwracane przedsiębiorcom, a jeśli ulegną zniszczeniu — jego koszt poniesie organ kontrolujący, laboratorium lub przewoźnik. UOKiK zapowiada, że jeśli dostawcy i dystrybutorzy sprzętu RTV i AGD nie dostosują się do nowych regulacji, muszą liczyć się z sankcjami.

— Etykiety są obligatoryjne i kary są obligatoryjne. A te ostatnie są dosyć wysokie, ponieważ dolny próg kary pieniężnej to co najmniej 15 tys. zł. Nie ma górnej granicy — przestrzega Jadwiga Gunerka. Etykiety mają ułatwić konsumentom odczytywanie informacji o tym, ile energii zużywają produkty. Są takie same we wszystkich krajach UE, ponieważ informacje są prezentowane za pomocą piktogramów zamiast opisu słownego. Dodano nowe klasy efektywności energetycznej: A+, A++ oraz A+++. Górna klasa — najbardziej energooszczędna, jest ciemnozielona, a najniższa (E,F lub D) — czerwona.

15 tys. zł Co najmniej taka kara grozi przedsiębiorcom za brak specjalnych etykiet na oferowanym sprzęcie AGD/ RTV. Nie ma górnej granicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane