UOKiK sprawdzi zasady wypłat ubezpieczenia AC w PZU

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 27-09-2006, 13:27

UOKiK rozpoczął postępowanie antymonopolowe w sprawie praktyk PZU, dotyczących zasad wypłaty odszkodowania AC.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) rozpoczął postępowanie antymonopolowe w sprawie praktyk PZU, dotyczących zasad wypłaty odszkodowania AC.

W toku postępowania prezes Urzędu sprawdzi, czy PZU naruszył prawo, różnicując zasady wypłaty odszkodowania w zależności od miejsca naprawy samochodu.

Wątpliwości UOKiK budzi praktyka ubezpieczyciela, polegająca na uprzywilejowaniu sieci autoryzowanych zakładów (Skoda Auto Polska oraz Peugeot Polska) przez PZU. Zgodnie z ustaleniami Urzędu, PZU wprowadza do umów AC klauzule, które różnicują wysokość wypłacanego odszkodowania w zależności od miejsca naprawy samochodu.

W przypadku serwisowania samochodu Skoda lub Peugeot poza siecią autoryzowanych warsztatów, odszkodowanie wypłacane jest z potrąceniem udziału własnego klienta w wysokości 20 proc. (Skoda) lub 10 proc. (Peugeot) szkody. Prezes UOKiK sprawdzi, czy uprzywilejowana pozycja autoryzowanych warsztatów samochodowych nie narusza reguł konkurencji na rynku napraw samochodów.

Za naruszenie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów w powyższym zakresie grozi kara w wysokości do 10 proc. rocznych przychodów, podaje UOKiK.DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / UOKiK sprawdzi zasady wypłat ubezpieczenia AC w PZU