UOKiK zszokowany blokadą przejęcia Polska Press

opublikowano: 13-04-2021, 11:54
aktualizacja: 13-04-2021, 15:53

Sąd bez zbadania meritum sprawy wstrzymał przejęcie wydawnictwa przez PKN Orlen – twierdzi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Decyzji nie można zaskarżyć.

Decyzja Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) o tymczasowym zablokowaniu przejęcia Polska Press, wydawcy kilkudziesięciu lokalnych gazet, przez PKN Orlen wywołała ogromne emocje. Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), nie kryje zaskoczenia.

- W 30-letniej historii UOKiK nie zdarzyło się wcześniej, żeby sąd wydał tymczasowe zabezpieczenie o wstrzymaniu transakcji bez merytorycznej oceny danej sprawy. A tak stało się w tym przypadku. Sąd nie ocenił argumentów RPO skarżącego naszą decyzję. To bardzo zaskakujące i kontrowersyjne. Obecnie nasi pracownicy są w SOKiK i starają uzyskać decyzję na piśmie. Wtedy dowiemy się, jaki dokładnie tryb zastosował sąd, co pozwoli nam podjąć decyzję w przedmiocie wniesienia zażalenia. Jeżeli tylko będzie formalna możliwość, niechybnie je wniesiemy, ponieważ kategorycznie nie zgadzamy się z decyzją sądu – powiedział rano Tomasz Chróstny.

Urząd nie odpuści
Urząd nie odpuści
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, przymierza się do zaskarżenia decyzji sądu blokującej kupno przez Orlen grupy wydawniczej Polska Press.
Grzegorz Kawecki

Przed południem PAP zacytowała komunikat sądu, że „postanowienie jest niezaskarżalne”.

Na Twitterze wstrzymanie przejęcia Polska Press skomentował Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Wyraził zdumienie i zasugerował, że sąd wydał decyzję, „nie mając kompletu dokumentów”. Zadeklarował też, że „Orlen wykorzysta wszystkie dostępne środki w celu ochrony swoich praw”. Później stwierdził, że nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie.

Sąd działał na wniosek Adama Bodnara, RPO, którego skargę UOKiK przekazał w ubiegłym tygodniu. Rzecznik wystąpił też do SOKiK z wnioskiem o wstrzymanie wykonania decyzji, domagając się zakazu wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press. Krytykował podporządkowanie (pośrednie) prasy władzom politycznym i argumentował, że „trudno się spodziewać, aby media kontrolowane przez państwo prawidłowo wykonywały swą kontrolną funkcję”.

7 grudnia 2020 r. PKN Orlen poinformował o przejęciu grupy wydawniczej Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group. Według nieoficjalnych źródeł “Pulsu Biznesu” wartość transakcji to nieco ponad 120 mln zł, czyli mniej więcej dziesięciokrotność ubiegłorocznego wyniku EBITDA grupy Polska Press.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane