Upadłości wyhamowały

opublikowano: 12-11-2013, 00:00

W październiku upadło o 11 proc. mniej firm niż rok temu. Najwięcej tych związanych z kulturą, rozrywką i rekreacją.

 W październiku sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 81 firm — informuje KUKE. To o 21 proc. więcej niż we wrześniu br. oraz o 11 proc. mniej niż w październiku ub.r.

Najwyższe natężenie upadłości zaobserwowano w branży związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją, dalej jest budowlanka,produkcja wyborów z papieru i produkcja mebli. Szansę na odbicie koniunktury w budowlance dają kwoty wynegocjowane w ramach funduszy Unii Europejskiej oraz na lata 2014-20, a także program Mieszkanie dla młodych.

W branży meblarskiej natomiast, którą do niedawna charakteryzował bardzo wysoki poziom natężenia upadłości, sytuacja już znacznie się poprawiła. Październik był siódmym z kolei miesiącem, w którym spadało natężenie upadłości wśród firm z tej branży.

W zestawieniu z październikiem 2012 r. istotny spadek natężenia upadłości widoczny był m.in. w branży produkcji pozostałego sprzętu transportowego (1,97 proc., wobec 3,86 proc.), poligrafii i reprodukcji (0,92 proc., wobec 3,38 proc.), górnictwie i wydobyciu piasku (0,7 proc., wobec 2,18 proc.) oraz wytwarzaniu i przetwarzaniu koksu i rafinacji ropy naftowej (0 proc., wobec 2,43 proc.). KUKE szacuje, że w całym 2013 r. liczba upadłości wyniesie około 960, czyli 9,5 proc. więcej niż w 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu