UPC otrzyma jednak kredyt

Kozmana Magdalena
30-11-2000, 00:00

UPC otrzyma jednak kredyt

United Pan-Europe Communications, największy operator sieci kablowej w Europie, podpisał wczoraj umowę z Deutsche Bankiem na kredyt wysokości 400 mln EUR (1,52 mld zł). Wiadomość ta nie poprawiła notowań spółki na giełdzie.

Wydaje się, że czego by UPC nie zrobił, nie zadowoli akcjonariuszy. Wczoraj holenderska spółka poinformowała o umowie z Deutsche Bankiem, na podstawie której będzie mogła skupować przez 9 miesięcy aktywa Telecolumbusa, niemieckiej telewizji kablowej. Ich wartość ma wynieść 340 mln EUR (1,3 mld zł). Deutsche Bank udzieli UPC pożyczki wysokości 400 mln EUR (1,52 mld zł), na sfinansowanie przejęcia Telecolumbusa. Pozostała część kredytu ma być wykorzystana przez UPC do modernizacji jego sieci kablowej w Niemczech.

Telecolumbus ma 470 tys. klientów korzystających z telewizji kablowej. UPC poinformował, że połączy Telecolumbusa z już posiadanymi spółkami niemieckimi: EWT/TSS oraz PrimaCom, w której ma 25 proc. udziałów. W ten sposób powstanie spółka UPC Germany, która ma być notowana na giełdzie.

Analitycy z zadowoleniem powitali nową umowę UPC, gdyż nie spodziewali się, by mocno zadłużony koncern mógł jeszcze zdobyć kredyty na ekspansję. Chwalili spryt holenderskiej spółki, która wzmocni swoją pozycję w Niemczech, nie przeznaczając na to własnych pieniędzy. W dodatku wartość UPC Germany ocenili już na 1 mld EUR (3,8 mld zł).

Inwestorzy jednak obawiają się nadmiernego zadłużenia UPC, które wynosi już 7 mld EUR (26,6 mld zł). W listopadzie, w wyniku obaw akcjonariuszy, kapitalizacja rynkowa spółki nagle spadła o jedną trzecią. Wczoraj akcje UPC na giełdzie w Amsterdamie spadły o 8,8 proc., zaś na porannej sesji Nasdaq walorami UPC handlowano 10 proc. poniżej poprzedniego zamknięcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozmana Magdalena

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / UPC otrzyma jednak kredyt