Uprośćmy prawo, znikną bariery

Krzysztof Wiater
opublikowano: 15-11-2006, 00:00

Ogólna ocena sytuacji gospodarczej i ocena sytuacji w kraju mogą się różnić. Pozytywną ocenę sytuacji gospodarczej i różną od niej ocenę sytuacji w kraju można odczytać w taki sposób, że gospodarka krajowa uzyskała już pewien stopień niezależności od na przykład sytuacji politycznej, choć w mojej ocenie niezależność ta jeszcze jest zbyt mała.

Zaliczam się do osób, które twierdzą, iż sytuacja ekonomiczna kraju zmierza w pozytywnym kierunku. Świadczą o tym wzrost gospodarczy, spadek bezrobocia, wzrost inwestycji. Niezależnie od tego, w przypadku bezrobocia należy zauważyć, że jego spadek spowodowany jest otwarciem europejskiego rynku pracy, co spowodowało odpływ młodych dobrze wykształconych ludzi (np. do sektorów usług takich jak hotelarstwo i gastronomia) i tak zwanych fachowców (np. pracownicy budowlani). Sytuacja ta jest o tyle groźna, że zarówno w wyniku realizacji procesów inwestycyjnych przedsiębiorców, jak i realizacji dużych programów projektów infrastrukturalnych przez sektor publiczny powstanie wiele nowych miejsc pracy. Musimy się więc liczyć z brakiem odpowiedniej siły roboczej. W wielu regionach Polski — np. w Warszawie i Wrocławiu — ten problem już występuje.

Kondycję firm oceniam jako dobrą. Nadal jest duże zainteresowanie fuzjami i przejęciami. Klienci coraz częściej interesują się innowacyjnością i wdrażaniem nowoczesnych technologii. Wśród głównych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej można wymienić skomplikowany stan prawny, w szczególności jeśli chodzi o prawo administracyjne. Najlepszym tego przykładem jest proces budowlany, który napotyka takie bariery, jak np. brak planów zagospodarowania przestrzennego i trudności z uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy. Dodatkowo sytuację skomplikowały wybory samorządowe i związany z nimi, zauważalny paraliż decyzyjny. Mam nadzieję, że ustąpi on szybko wraz z wyłonieniem nowych władz samorządowych.

Krzysztof Wiater

wspólnik w kancelarii Squire Sanders Wiater

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Wiater

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu