Urzędnik odpowie za błąd

Konfederacja Pracodawców Polskich
opublikowano: 21-07-2008, 00:00

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje projekt ustawy wprowadzającej materialną odpowiedzialność urzędników za błędne decyzje, samowolę oraz powolne działanie. Konfederacja Pracodawców Polskich popiera ten plan. Złe funkcjonowanie urzędów administracji państwowej potwierdził niedawny raport Najwyższej Izby Kontroli. Wyniki kontroli pokazały wiele błędów popełnianych przez urzędników, np. akceptację niepełnych wniosków koncesyjnych czy wymaganie dodatkowych dokumentów nieprzewidzianych w przepisach. NIK wskazuje na niebezpieczeństwo korupcyjne i kłopoty z obsługą systemu reglamentacyjnego. Za skutki złych decyzji popełnianych przez urzędników karani są przedsiębiorcy. Nie ma uzasadnienia dla takiej sytuacji. Wprowadzenie materialnej odpowiedzialności urzędników zwiększy ich poczucie odpowiedzialności za pracę. Poszczególne sprawy będą rozpatrywane rzetelniej i bardziej wnikliwie.

W naszej opinii, poza wprowadzaniem odpowiedzialności urzędników, należy zadbać o ich lepsze przygotowanie do wykonywanej pracy i odpowiednie zmotywowanie do podejmowania ryzyka zawodowego. Dlatego ich wynagrodzenia powinny zostać powiązane z zakresem odpowiedzialności i wydajnością pracy, co spowoduje wzrost płac dla najlepszych. Będzie to dodatkowym bodźcem do skutecznych działań.

Instytucja odpowiedzialności materialnej urzędników jest dobrym rozwiązaniem. Zmusi urzędy do rzetelnej pracy i weryfikacji merytorycznej swoich kadr, co będzie pierwszym krokiem do zmniejszenia liczby błędnych decyzji. Poza tym także administracji zacznie zależeć na zwiększeniu stopnia przejrzystości polskiego prawa, które zmniejszy prawdopodobieństwo popełnienia błędu przez urzędnika.

Konfederacja Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Pracodawców Polskich

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu